Morskie szkolenie 7 Eskadry Działań Specjalnych

7 Eskadra Działań Specjalnych

Pięć dni spędzili żołnierze z 7 Eskadry Działań Specjalnych z Powidza na intensywnym wspólnym szkoleniu lotniczym z żołnierzami Wojsk Specjalnych. Tym razem trening z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17 odbył się w warunkach morskich.

Dla żołnierzy 7. Eskadry Działań Specjalnych (7. eds) szkolenie ze „specjalsami” nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednym z głównych i podstawowych zadań eskadry jest lotnicze zabezpieczanie działań jednostek Wojsk Specjalnych nie tylko w kraju, ale także poza granicami państwa. Już blisko 10 lat, od czasu sformowania eskadry, żołnierze z Powidza szkolą się i skutecznie realizują główne zadnie. Dlatego też każda okazja do odbycia kolejnego szkolenia z żołnierzami innych jednostek Wojsk Specjalnych stanowi niewątpliwą wartość dodaną w postaci nowych doświadczeń, wiedzy, przetrenowania i udoskonalenia procedur, a także coraz lepszej koordynacji w trakcie wspólnego działania.

7 Eskadra Działań Specjalnych

Podczas ostatniego szkolenia trenowane były nawigacja w lotach nad morzem, różne sposoby desantowania do wody oraz sposoby zapewnienia osłony desantowań.

Precyzja i doświadczenie

Trenowano także lądowanie na platformie wiertniczej, które tylko z pozoru należy do prostych zadań. Tak naprawdę wymaga to niezwykłej precyzji i dużego doświadczenia. Niewielka powierzchnia, na której może wylądować śmigłowiec oraz bliskość przeszkód w postaci infrastruktury technicznej platformy sprawia, że lądowanie na platformie to jedno z trudniejszych zadań. Warto podkreślić, że załogi powidzkiej eskadry jako jedyne w Polsce wykonują tego typu lądowania na platformie w nocy.

7 Eskadra Działań Specjalnych

Kolejnym bardzo wymagającym elementem szkolenia było wykonywanie osłony snajperskiej z pokładu śmigłowca w locie nad morzem. Kluczowe w takim zadaniu jest utrzymanie stabilnego lotu lub zawisu nad wodą. Trzeba przy tym zachować odpowiednią odległości od poruszającego się celu. Wykonanie przez snajpera jednego celnego strzału, wymaga od lotników nie lada „kunsztu lotniczego” oraz doskonałej współpracy na pokładzie.

Sniper na pokładzie 7 Eskadra Działań Specjalnych

Skomplikowanie zadań oraz warunki, w któych działają Wojska Specjalne  sprawia, że tylko najlepsi z najlepszych mogą z nimi współpracować. I do tej grupy zalicza się 7 EDS, które jednak pozostaje w podporządkowaniu Sił Powietrznych. W ubiegłym roku na potrzeby Wojsk Specjalnych przekazane zostały cztery śmiglowece Balck Hawk, które w grudniu 2019 roku otrzymała Jednosta Wojskowa GROM..

Źródło: 3SLTr
Zdjęcia: Boniek, Husky

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *