Ludzie z JWK – Kijek

sniper z Jednostki Wojskowej Komandosów

Kontynuujemy przypominanie cyklu Ludzie z JWK. Autorem opowieści w tym tygodniu jest Kijek – snajper z wieloletnim doświadczeniem. Trudno jednak się dziwić. Nie od dziś snajperzy uważani są elitę wśród elity. Poza konkretnymi cechami charakteru ważne jest także doświadczenie wyniesione z zespołów bojowych. Zresztą zobaczcie sami.

W JWK służę od 21 lat.

Obecnie jestem dowódcą zespołu snajperów. Byłem na sześciu misjach – trzy razy w Iraku i trzy w Afganistanie. W ich trakcie było wiele sytuacji, które zapadły mi w pamięć, w Iraku kule odbijały się od mojego samochodu. Kiedyś dużo sprzętu kupowaliśmy sami, teraz mamy z najwyższej półki. Przez te lata nabrałem doświadczenia bojowego, gdyż moim zdaniem snajper musi być we wszystkim obeznany. Widzi, gdy idzie grupa i musi już wiedzieć jaka taktyka zostanie zastosowana, aby ochronić kolegów.

Jakie cechy musi posiadać kandydat na snajpera? Opanowany, z dużą wiedzą, nie może być indywidualistą. Pracujemy na sekcji i dla sekcji. Sami wybieramy i weryfikujemy osoby, które mają do nas dołączyć. Snajper musi wywodzić się z sekcji, być „stary” doświadczeniem i umieć współpracować – pracujemy w parach lub trójkami.

Nie ma monotonii

W naszej służbie ciągle coś się dzieje, dużo wyjeżdżamy, mamy szereg szkoleń – także zagranicą, aby zdobywać wiedzę. Wykonujemy skoki HALO/HAHO z bronią snajperską, jeździmy na szkolenia górskie, przechodzimy także szkolenia dla płetwonurków bojowych. Musimy ciągle doskonalić swoje umiejętności, gdyż inaczej strzela się w terenie pustynnym a inaczej w lesie. I nie ma miejsca na pomyłkę.

Dwadzieścia jeden lat w JWK zleciało jak jeden dzień…tutaj nie ma monotonii. To jest moja pasja, hobby i przygoda, tutaj się rozwijam – skoki, nurkowanie, wspinaczka górska.

Co mógłbym przekazać młodszym kolegom i przyszłym snajperom? Aby potrafili szybko podjąć decyzję, gdy ktoś wyciągnie broń, zagrozi kolegom z grupy, czy odważy się do nich mierzyć. Bycie snajperem to jest olbrzymia odpowiedzialność za kolegów operatorów, którzy są dla nas snajperów jak rodzina i przyjaciele.

Jeśli chcecie stać się częścią rodziny Jednostki Wojskowej Komandosów to zacznijcie od zapoznania się z warunkami rekrutacji do JWK. A jeśli chcesz opowiedzieć swoją historię ze slużby w Wojskach Specjalnych to pisz na kontakt@silentheroes.pl

Foto: Michał Szlaga

Źródło cyklu Ludzie z JWK: Cisi i skuteczni, listopad 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *