Ludzie Wojsk Specjalnych – Tomasz Świerad

Tomasz Świerad

Służbę wojskową rozpoczął w 1987 roku w 48 Samodzielnej Kompani Rozpoznawczej 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Od 1999 r. w zawodowej służbie wojskowej jako podoficer. Jest pierwszym Polakiem – Absolwentem Akademii Podoficerów Starszych Wojsk Specjalnych USA, JSOU-EA (Joint Special Operation University – Enlisted Academy) w Tampie, Floryda, USA, o kierunku „Global Leadership”, a także seminarium Afryki, studium bezpieczeństwa Algierii.

Tomasz Świerad

W 2009 przeniesiony do JW NIL, do zespołu Wsparcia Informacyjnego, gdzie po przejściu specjalistycznych kursów w USA pełnił służbę na stanowisku operatora UAV „Scan Eagel” oraz UAV mission commander (dowódca misji UAV).

Tak wspominał to po kilku latach:

„W 2009 roku spotkałem generała Włodzimierza Potasińskiego. To on zaprosił mnie do wojsk specjalnych. Nie wahałem się ani chwili. Zacząłem służbę w Jednostce NIL. Szkoliłem się w Stanach Zjednoczonych na kursach dla operatorów scan eagle i zostałem dowódcą misji statków bezzałogowych”.

Tomasz Świerad

Jako żołnierz Wojsk Specjalnych dwukrotnie służył w Afganistanie. W sumie na misjach spędził niemal pięć lat.

Zagraniczne misje wojskowe:
1996 – 1999 PKW SFOR w Bośni i Hercegowinie;
2000 – 2001 – PKW KFOR w Kosowie;
2004 – PKW Irak;
2007, 2010/11, 2012/13 – PKW Afganistan.

W 2013 r. objął stanowisko Starszego Podoficera Dowództwa Wojsk Specjalnych, czyli najstarszego funkcją podoficera WS – gdzie był odpowiedzialny za kształcenie i rozwój zawodowy korpusu podoficerów zawodowych WS.

W 2014 roku oddał swój 5000 skok spadochronowy.  W swojej karierze skoczka zdobył m.in. tytuł Mistrza Polski w wieloboju spadochronowym. Choć nie zawsze było tak kolorowo. Kilkanaście razy musiał ratować się użyciem spadochronu zapasowego.

Tomasz Świerad

Odbył także wiele kursów specjalistycznych, w tym instruktora strzelectwa bojowego w Szwajcarii, instruktora SERE, instruktora walki wręcz.

Więcej o ukończeniu JSOU-EA

Więcej o 5000 skoku

źródło: REkonwersja SOF/ SOF REtirement, Polska Zbrojna

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *