Ludzie Wojsk Specjalnych – Śmigacz

Weteran Jednostki Wojskowej Komandosów - Śmigacz.

ŚMIGACZ

„Służbę w JWK rozpocząłem w 1997r, a od 2000 r służyłem w grupie specjalnej płetwonurków. Zaczynałem jako operator w sekcji specjalnej, później osiągnąłem stanowisko dowódcy grupy.

Podejście do selekcji jest podobne jak do biegu na maratonie , najpierw odległość pokonuje się nogami, potem umysłem , a na końcu idzie się sercem. Nie wyobrażałem sobie innej pracy jak na zespole bojowym i do tego dążyłem, a selekcja była dla mnie potwierdzeniem tego, że jestem tego wart, aby na nim służyć.

W czasie mojej służby byłem świadkiem jak Jednostka ewoluuje i zmienia się, cały czas dostosowując się do nowych zadań wypracowując procedury do efektywnego działania.

W międzyczasie byłem na misjach w Iraku i Afganistanie. Dlaczego ? Aby sprawdzić swoje umiejętności w realnych sytuacjach. To jak z bokserem – może być najlepszy na sali gimnastycznej , ale w pewnym momencie musi wyjść na ring, aby sprawdzić swoje umiejętności. Inaczej zostanie tylko mistrzem tej jednej sali.

Każda misja dawała zastrzyk nowych doświadczeń i była bodźcem do personalnego rozwoju. W trakcie przygotowań i po misji w Iraku to były specjalistyczne kursy minersko-pirotechniczne, bo taką funkcje pełniłem w sekcji.

Przed pierwszym wyjazdem do Afganistanu ukończyłem też studia na kierunku ratownictwo medyczne. Później okazało to się nieocenioną pomocą z uwagi na fakt, że swoimi umiejętnościami i wiedzą bardzo często wspierałem ambulatorium w naszym FOB.

Następny wyjazd był już nauką dowodzenia. Dowodzenie uczy odpowiedzialności za podwładnych. Trzeba umieć zbilansować ryzyko, aby nie tworzyć niebezpiecznych sytuacji bez potrzeby bo: „obowiązkiem żołnierza jest wykonywać rozkazy z narażeniem życia i zdrowia a obowiązkiem dowódcy nigdy nie wymagać od nich tej ofiary bez potrzeby”.

Śmigacz zakończył służbę w JWK z końcem lutego .

Fot i tekst: Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *