Ludzie Wojsk Specjalnych – Sikor

Weteran Jednoski Wojskowej Komandosów - Łukasz Sikor Sikora

Łukasz „Sikor” Sikora

W armii służył od 2001 do 2018 roku. Od początku związany z Jednostką Wojskową Komandosów z Lublińca. Czterokrotnie służył na misjach: dwa razy w Iraku i dwa razy w Afganistanie. Jest absolwentem wielu kursów związanych z medycyną pola walki. Do tych najważniejszych zalicza szkolenie Special Operations Combat Medic w Stanach Zjednoczonych.

„Postanowiłem zostać medykiem, kiedy sam zostałem ranny podczas misji w Iraku. Byłem postrzelony w głowę i w bark. Byłem pacjentem, a później postanowiłem, że stanę po tej drugiej stronie. Chcę się zajmować tą dziedziną, bo mam świadomość, że dobrze wyszkolony medyk może uratować życie rannego na polu walki.”

Więcej o wypadku Sikora możecie zobaczyć w 10 odcinku Misji Weteran i w relacji Wójo, który razem z Sikorem brał udział w patrolu feralnego dnia.

Jest jednym z pierwszych żołnierzy odznaczonych Orderem Krzyża Wojskowego, jest także honorowym członkiem kapituły tego Orderu i zdobywcą Buzdygana w 2018 roku. Odebrał też Army Achievement Medal, czyli amerykańskie odznaczenie za zasługi. Jest współautorem podstawowych i zaawansowanych kursów medycyny pola walki, które prowadzone są w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

W marcu 2020 roku Sikor powrócił do służby. Tym razem wspierając szkoleniowo Wojska Obrony Terytorialnej. Obecnie z jego wiedzy i doświadczenia możecie czerpać m.in. na szkoleniach W.I.R SOF MED Center.

Fot. Sikor / Irak 2006
Tekst: Polska Zbrojna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *