płk Piotr Gąstał
W styczniu 1989 roku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju.
„Trafiłem do GROM-u jesienią 1991 roku, czyli z chwilą, gdy w jednostce stworzono już struktury organizacyjne, operatorzy dostali pierwszą broń i rozpoczął się trening prowadzony przez amerykańskich instruktorów. Miałem 23 lata i za sobą dwuletnią służbę zasadniczą. Wydawało mi się, że to doświadczenie skutecznie odstraszy mnie od wojska.„
Jednak jesienią 1991 roku zgłosił się do służby w Jednostce Specjalnej GROM.
„Przez lata trenowałem karate u Leszka Drewniaka, który ze Sławomirem Petelickim tworzył GROM. To on mówił mi o tym projekcie, a Majka, koleżanka z treningów, która była już po pierwszym szkoleniu w Stanach Zjednoczonych, swoimi opowieściami o zjazdach na linach ze śmigłowców dodatkowo rozbudziła moją wyobraźnię.
Można powiedzieć, że wszedłem w tę ideę w ciemno. Zaczęło się wówczas dziać. Ale najważniejsze było spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej z Petelickim. Mówił o pomyśle powołania całkowicie nowej jednostki w Wojsku Polskim.„
W GROMie płk Gąstał zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki.
W 1993 roku został wyznaczony do zespołu mającego za zadanie stworzyć Grupę Łodzi Bojowych w GROM.
W 1994 roku.płk Gąstał wziął udział w pierwszej misji zagranicznej jednostki GROM – operacji “Przywrócić Demokrację” w Republice Haiti.
„O tym marzył chyba każdy w jednostce. To miał być sprawdzian naszego wyszkolenia. Oczywiście na Haiti nie było wojny. Pojechaliśmy tam, by przywrócić porządek, demokrację i stabilność po obaleniu dyktatorskich rządów. Do naszych zadań należała wówczas ochrona VIP-ów i głównego dowódcy misji.„
W 1996 wraz z Grupą Specjalną z GROM został wysłany do pełnienia służby w misji Narodów Zjednoczonych we Wschodniej Slawonii (UNTAES) w byłej Jugosławii.
W czerwcu 1997 roku czynnie uczestniczył w zakończonej sukcesem operacji „Little Flower”, która miała na celu pochwycenie pierwszego zbrodniarza wojennego na Bałkanach – Slavka Dokmanovicia, zwanego „Rzeźnikiem z Vukovaru”.
Kolejne lata to kolejne misje zagraniczne. W 1999 udział w misji OBWE KVM w Kosowie, w trakcie której wykonywał zadania ochrony osobistej szefa Misji ambasadora W. Walkera.
W 2003 roku wziął udział w operacji “Iracka Wolność” w ramach której wykonywał zadania jako oficer operacyjny dla TF GROM w Combined Joint Special Operations Task Force – Arabian Peninsula. Wspólnie z amerykańskim siłami specjalnymi z Navy Seals i Army Special Forces wziął udział w wielu operacjach mających na celu rozpoznanie i likwidację zagrożeń dla sił koalicyjnych.
„Sam spędziłem kilka miesięcy na Haiti, ponad rok w Chorwacji, pół roku w Kosowie i Iraku. Na pewno można te misje oceniać i wartościować. Dziś, z perspektywy czasu i zadań, które wykonują moi żołnierze, widzę, że Bałkany były zaledwie przedsionkiem do prawdziwej wojny, takiej jak w Iraku„.
Po powrocie do kraju w 2004 roku został wyznaczony do stworzenia Grupy Naprowadzania Lotniczego Wsparcia Ogniowego (JTAC).
Z jednostek bojowych do struktur planistyczno-dowódczych odszedł w 2006 roku, z kolei w styczniu 2009 r. został mianowany na stanowisko zastępcy dowódcy JW GROM. W końcu w sierpniu 2011 roku płk Gąstał został wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej na dowódcę Jednostki Wojskowej GROM, które to stanowisko piastował do września 2016 r.
Ukończył wiele zagranicznych i krajowych kursów specjalistycznych, m.in.: Kurs Taktycznych Jednostek Antyterrorystycznych, Kurs Oficerów Wojsk Specjalnych w Fort Bragg (USA), Kurs Zarządzania Zasobami Obrony w Podyplomowej Szkole MW w Monterey (USA), Kurs Połączonych Operacji Specjalnych NATO w Oberammergau (Niemcy), Kurs Połączonego Wsparcia Ogniowego – US Air Force w Spangdahlem (Niemcy) oraz Zaawansowany Kurs Operacji Specjalnych w Tampie (USA).
Oprócz wyżej wymienionych kursów, ukończył m. in. Studia Podyplomowe w Naval Postgraduate School w Monterey (USA) w 2008 roku, gdzie obronił pracę na temat „Targeting civilians with indiscriminate Violence”. Ukończył studia politologiczne oraz studia podyplomowe z zakresu bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Warszawskim.
Za swoje zaangażowanie w służbę, działalność społeczną i współpracę międzynarodową płk Gąstał został odznaczony wieloma medalami, w tym Krzyżem Zasługi za Dzielność, Gwiazdą Iraku, Medalem za Zasługi dla Policji, Medalem Pro Patria, Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz na wniosek Kongresu Stanów Zjednoczonych flagą USA.
Obecnie płk. Gąstał jest ekspertem fundacji Stratpoints, CEO Fights on Security, a także prowadzi szkolenia i wykłady.
Fot. st.chor.mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera Poland
Źródła: Stratpoints, Fights on Security
Wypowiedzi płk Gąstała pochodzą z rozmowy z Ewą Korsak i Magdaleną Kowalską – Sendek z magazynu Polska Zbrojna.
http://polska-zbrojna.pl/home/articleinmagazineshow/16143…
Comments
„Piotrek chyba najlepiej ze wszystkich dowódców jest przygotowany do tej roli, ciągle robił gdzieś kursy” – tak skomentował jego awans jeden z jego kolegów.
„Mieliśmy szkolenie snajperskie z Amerykanami. Trafiałem za każdym razem od razu, idealnie. Ale to m.in. dlatego, że „Bisu”, który był moim obserwatorem świetnie mi wystawiał wszystkie cele. Amerykanie byli w szoku bo mieliśmy lepszy wynik od nich”.
Takie wspomnienia jego kolegów usłyszałem i zapamiętałem.
Pingback: płk Piotr Gąstał na WSB we Wrocławiu -