Ludzie Wojsk Specjalnych – Marek Olbrycht

Generał brygady Marek Olbrycht od 1 stycznia 2007 do 10 kwietnia 2010 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy Wojsk Specjalnych. Po tragicznej śmierci generała Potasińskiego pod Smoleńskiem, od 10 kwietnia 2010 do 15 sierpnia tego samego roku pełnił obowiązki dowódcy Wojsk Specjalnych.

generał Marek OlbrychtUrodził się 23 sierpnia 1952 r. w Krakowie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu (1976 r.) i Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie (1987 r.). Ukończył również studia podyplomowe w zakresie służby zagranicznej w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (1998 r.), oraz o kierunku polityki obronnej w Akademii Obrony NATO w Rzymie (2002 r.).

Co ciekawe w połowie lat 70tych ówczesny zarządca zamku Książ poprosił wojsko o pomoc w usunięciu pozostałości po drugiej wojnie światowej. Studiujący wówczas we Wrocławiu Marek Olbrycht znalazł się więc na zamku pod Wałbrzychem i jego okolicach.

W ramach tzw. prac na rzecz gospodarki narodowej i przy okazji praktyk studenckich przyjeżdżaliśmy do Wałbrzycha. Pamiętam, że przy użyciu materiałów wybuchowych wyburzyliśmy na terenie miasta dwa budynki przeznaczone do rozbiórki oraz stary wiadukt kolejowy nad linią z Wałbrzycha do Jeleniej Góry.

W parku przy zamku wysadziliśmy cztery bunkry typu Tobruk i wzmocniony schron z cegły, który stał w pobliżu budynku bramnego. Używaliśmy różnych ilości materiału wybuchowego. Najtrudniejszym wykonanym przeze mnie zadaniem, którego prawdopodobnie nie powtórzył nikt na świecie , było udrożnienie przy użyciu materiału wybuchowego – szybu windy wewnątrz zamku. Nie dokonałem przy tym żadnych szkód w obiekcie„.

Na podstawie tych prac napisał później pracę dyplomową.

generał Marek Olbrycht odbiera pośmiertne odznaczenie dla generała Włodzimierza Potasińskiego
generał Marek Olbrycht odbiera pośmiertne odznaczenie dla generała Włodzimierza Potasińskiego

Służbę rozpoczął jako dowódca plutonu i kompanii podchorążych w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Tam też pracował na stanowiskach dydaktycznych. Był komendantem Wojskowego Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ w Kielcach, Szefem Oddziału Doktryn Połączonych Sił Zbrojnych w Generalnym Zarządzie Operacyjnym P3 SGWP oraz Zastępcą Szefa Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk – Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk.

Zastępca Dowódcy Wojsk Specjalnych Marek Olbrycht i Dowódca Wojsk Specjalnych Włodzimierz Potasiński

W roku 2006 objął stanowisko Zastępcy Szefa Szefostwa Działań Specjalnych (SDSpec.) SGWP. Następnie pełniąc obowiązki Szefa SDSpec., zorganizował Dowództwo Wojsk Specjalnych, gdzie od stycznia 2007 roku pełni obowiązki Zastępcy Dowódcy. Przebył wraz ze specjalsami całą drogę od Bydgoszczy, przez Warszawę, aż po Kraków, gdzie obecnie znajduje się Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

generał Marek Olbrycht w trakcie obchodów Święta Wojsk Specjalnych w 2010 roku
generał Marek Olbrycht w trakcie obchodów Święta Wojsk Specjalnych w 2010 roku

Ponadto, w latach 1991-1992 pełnił służbę na stanowisku Szefa Wojsk Inżynieryjnych w Kwaterze Głównej UNDOF w Damaszku (Syria). W okresie 1994-1995, był Zastępcą Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Misji ONZ UNPROFOR (była Serbska Republika Krajina). W latach 1998-1999, był Zastępcą Dowódcy Sił Pokojowych – Szefem Sztabu w Kwaterze Głównej, misji UNIFIL w Libanie. W latach 2003-2004, pełnił służbę w m. Tampa na Florydzie, jako Szef Polskiego Zespołu Operacyjno – Łącznikowego przy Centralnym Dowództwie amerykańskim (CENTCOM).

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 01 października 2010 r. gen Olbrycht wyznaczony został na stanowisko szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. 1 lutego 2012 roku przeszedł do rezerwy. Za swoją służbę odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: DKWS, naszemiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *