Ludzie Wojsk Specjalnych – Łasuch

Łasuch z Jednostki Wojskowej Komandosów

Łasuch swoje doświadczenie oraz umiejętności szkoleniowe zdobywał podczas pełnienia osiemnastoletniej służby w Jednostce Wojskowej Komandosów. W tym czasie siedem razy brał udział w misjach poza granicami kraju. Trzykrotnie uczestniczył w misji w Iraku oraz czterokrotnie w Afganistanie, gdzie wspierał działania tamtejszych sił specjalnych oraz policji kontrterrorystycznej. Wyspecjalizował się w szkoleniach z zakresu taktyki, strzelectwa, breachingu oraz modyfikacji broni.

Wielokrotnie szkolił polskich żołnierzy i policjantów oraz żołnierzy sił koalicyjnych ze Stanów Zjednoczonych, Słowacji czy Litwy. Uczestniczył w wielu kursach i szkoleniach krajowych oraz zagranicznych takich jak: Pistol Development, Patrol Rifle Instructor prowadzonych w Sig Sauer Academy, szkoleniu Special Forces Advance Urban Combat organizowanym przez US Special Forces. Jest absolwentem dwóch uczelni wyższych (Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa oraz Akademii Sztuki Wojennej), instruktorem strzelectwa sportowego oraz bojowego.

W Jednostce Wojskowej Komandosów zajmował stanowiska radiooperatora, zastępcy dowódcy sekcji, dowódcy sekcji specjalnej oraz dowódcy grupy specjalnej podczas misji w Afganistanie. Służył w dwóch zespołach bojowych, wielokrotnie wspierał Pion Szkolenia JWK podczas kursów specjalistycznych i bazowych. Był członkiem nieetatowej grupy roboczej poszukującej oraz wprowadzającej do JWK najnowsze uzbrojenie oraz wyposażenie. 

Jest autorem wniosków racjonalizatorskich, na podstawie których wprowadzono do jednostki niestandardowe rozwiązania techniczne. Na podstawie jego projektu w JWK zmodyfikowano karabinki AK 47 na potrzeby zadań oraz warunków współczesnego pola walki. Opracował także techniki torowania przejść metodami mechanicznymi, które zostały wprowadzone do procesu szkolenia JWK.

Przez kilka ostatnich lat zgłębiał tematykę związaną z platformą karabinka AK 47. Opracował jej modernizację oraz system szkolenia na ww. platformie. Jest autorem podręcznika do karabinków z rodziny AK, w którym przedstawia praktyczne zastosowanie tej platformy we współczesnych realiach pola walki.

Łasuch w Afganistanie

Posiada wiedzę z zakresu sektora bezpieczeństwa zdobytą podczas studiów licencjackich oraz magisterskich. Ukończył kierunki Bezpieczeństwo Narodowe (specjalność –Bezpieczeństwo Antyterrorystyczne) oraz Bezpieczeństwo Wewnętrzne (specjalność-Bezpieczeństwo Publiczne).

Łasuch był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność operacyjną oraz szkoleniową. Za dzielność i odwagę podczas operacji specjalnej mającej na celu zatrzymanie terrorysty znajdującego się na liście JPEL (Joint Prioritized Effects List) został odznaczony Krzyżem Wojskowym. Za przeprowadzenie w 2020 roku operacji specjalnej w afgańskiej prowincji Helmand został przedstawiony do jednego z najwyższych amerykańskich odznaczeń bojowych przyznawanych koalicjantom – Brązowej Gwiazdy (procedura przyznania jest w toku).

Obecnie można czerpać z Jego bogatego doświadczenia na szkoleniach Targets Creators.

Źródło: Łasuch / Target Creators

Fot. Łasuch, Arkadiusz Dwulatek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *