Ludzie Wojsk Specjalnych – Grzegorz „Paris” Pasuto

Grzegorz "Paris" Pasuto

Grzegorz „Paris” Pasuto jest instruktorem górskim Jednostki Wojskowej AGAT, a jego głównym zadaniem jest prowadzenie szkoleń górskich i wysokogórskich. Dodatkowo od 10 lat wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem proces selekcji do Jednostki oraz proces szkolenia bazowego.

Jego dodatkowe kwalifikacje to: instruktor wspinaczki skałkowej, instruktor technik linowych i ratownictwa górskiego, instruktor górski WS, instruktor narciarstwa SITN oraz pomocnik instruktora narciarstwa PZN. Wielokrotnie prowadził grupy zarówno na polskie jak i zagraniczne szczyty takie jak: Mont Blanc, Matterhorn, Kazbek.

Mountain Expedition - Nun 2013

Jest również pierwszym Polakiem, który stanął na szczycie Nun(7135 m. n.p.m.) podczas wyprawy organizowanej w ramach Wojsk Specjalnych. Pomimo trudności kierownik wyprawy „Gilu” z Dowództwa Wojsk Specjalnych wytypował go do umieszczenia naszej flagi na szczycie. Tak wspominał to po powrocie:

„Było mi ciężko, jak nigdy. Po pierwsze, to duża odpowiedzialność. Po drugie, czułem się ogromnie wyczerpany. Dochodziło południe, słońce ostro przypiekało, zrobiło mi się gorąco. Kiedy rozpiąłem kombinezon i wypadł mi telefon, nie miałem siły, żeby go podnieść. Został tam, bo wracać dwa metry po komórkę to było dla mnie zbyt wiele”. Mimo problemów z krążeniem w nogach i olbrzymiego wyczerpania „Paris” zatknął polską flagę na szczycie i szczęśliwie wrócił do domu. 

Polska Flaga na Mountian Expedition 2013

Jak sam pisze, jego „dotychczasowe życie zawodowe spowodowało, że wie jak ważna jest siła psychiczna i determinacja w przełamywaniu swoich barier i wychodzeniu ze stref komfortu, właśnie dlatego kilka miesięcy temu postanowił stworzyć pierwszy w Polsce podcast właśnie o tej tematyce, o nazwie „Mental w górach”.

A jego misją żołnierską jest propagowanie Jednostek Specjalnych wśród młodych ludzi, celem zachęcenia do służby. Pewnie m.in. dlatego jest gospodarzem podcastów realizowanych od stycznia 2022 roku przez Jednostkę Wojskową AGAT.


„Mental w górach” na Spotify

„Mental w górach” na Youtube

strona Paris Adventure

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *