Ludzie Wojsk Specjalnych – Edward Gruszka

Edward Gruszka

Generał broni Edward Gruszka

Pierwszy Dowódca Wojsk Specjalnych od dnia 1.01.2007 do 15.08.2007 roku.

Urodził się 13 października 1957 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (ZMECH) we Wrocławiu (1980r.), Akademii Obrony Narodowej (1991r.), studiów operacyjno-strategicznych w Akademii Obrony Narodowej (2000r.) oraz kursu oficerów flagowych w Akademii Obrony NATO w Rzymie (2008r.).

Edward Gruszka

Swoją służbę rozpoczął w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej. Jednak na swoim koncie ma także funkcję szefa sztabu 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego i dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. 

Misje zagraniczne

Wielokrotnie uczestniczył w misjach zagranicznych. W 1994 roku był zastępcą, a następnie dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNDOF w Syrii. W latach 1997-1998 dowodził PKW w Bośni i Hercegowinie, a w 1999 roku zastępcą dowódcy Brygady Nordycko-Polskiej w tym kraju.

W 2004 roku dowodził polską brygadą w Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. To właśnie wtedy doszło do poważnych starć Polaków i Bułgarów z bojownikami z Armii Mahdiego, w tym do słynnej obrony City Hall w Karbali. W roku 2006 Edward Gruszka dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Iraku.

Edward Gruszka

Po zakończeniu dowodzenia Wojskami Specjalnymi był także pełniącym obowiązki Dowódcy Wojsk Lądowych oraz Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych i Szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Służbę zawodową zakończył 27 stycznia 2017 roku przechodząc w stan spoczynku.

Odznaczenia

Za swoją służbę zebrał pokaźne grono odznaczeń. Wśród nich:

– Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 2006
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2004
– Złoty Krzyż Zasługi – 2002
– Wojskowy Krzyż Zasługi
– Gwiazda Iraku
– Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”
– Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Źródło: Wojska Specjalne, Wikipedia

Comments

  1. Andrzej Balcerzak

    Pod jego dowództwem służyłem pół roku w 1995r. na misji w Syrii (Wzgórza Golan). Następnie dowództwo przejął św.p. Gen. Bronisław Kwiatkowski – Cześć jego pamięci.

  2. Kas,a

    Witam panie edku Wojciech kaszewski mam super żołnierza dla was bez względny trzeba go trochę pokierować myślę że niesprawi zawodu jeżeli ktoś go pokieruje z poważaniem ma kasza Wojciech poznaliśmy się na korpusie zmechanizowAnym w karbali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *