Ludzie Wojsk Specjalnych – Drago

Drago - weteran Navy Seals

Drago

Urodził się na początku lat 60-tych w komunistycznej Polsce. W latach 80-tych wspierał Solidarność kolportując ulotki. W 1982 roku aresztowany i w czerwcu tego samego roku usłyszał wyrok 3 lat więzienia. Wypuszczony trafił przed komisję wojskową, której obsługujący go oficer na pewno nie wspominał miło. Skończyło się na łatce wroga systemu i bilecie w jedną stronę do Stanów Zjednoczonych. Po okresie przejściowym u naszych zachodnich sąsiadów w 1984 roku Drago z drobnymi w kieszeni wyleciał za ocean.

American Dream

Swój american dream rozpoczął od zamiatania podłóg w szkole jako woźny. Później załapał się do sklepu z częściami motoryzacyjnymi i wreszcie zdobył dobrze płatną posadę mechanika u dealera Mercedesa. Można było korzystać z życia. Stać go było na dom i samochód.

Pracowałem bardzo ciężko, łapałem się wszystkiego, początki oczywiście nie były lekkie, nie znałem języka, ale przy pomocy moich nowo poznanych amerykańskich przyjaciół wyszedłem na ludzi.

Wtedy przyszedł rok 1991. W Iraku rozpoczęła się wojna, a Drago otrzymał obywatelstwo. Pojawiła się chęć by służyć nowej ojczyźnie i spłacić dług wdzięczności.

Gdy wybuchła wojna – ta pierwsza, w Zatoce Perskiej – pomyślałem sobie tak: przyjechałem do Ameryki nie mając nic, teraz za to mam wszystko i zawdzięczam to Ameryce i obywatelom amerykańskim!

Początkowo chciał zaciągnąć się do US Army. Jednak pewnego dnia w jego klubie spadochronowym pojawiło się kilku SEALsów. Przekonali go, że w piechocie się zanudzi. Jeśli chciał prawdziwej akcji musiał zostać Foką.

 

Następnego dnia wycofał dokumenty rekrutacyjne z piechoty i złożył je w marynarce. W czwartek, gdy tylko zakończyła się weryfikacja dokumentów zapytał rekrutera: „Kiedy wypływam na obóz szkoleniowy dla rekrutów?” W odpowiedzi usłyszał: „W poniedziałek”. W piątek rano złożył przysięgę, po południu wziął ślub, a już poniedziałek był w drodze do obozu szkoleniowego. Ukończył go z najlepszą lokatą w kompanii. Miał 31 lat.

Będę komandosem SEAL

Pierwsze podejście do ukończenia kursu BUD-S zakończył po trzech tygodniach z powodu zakażenia bakteryjnego nogi. Został odesłany do szpitala i zapisany na następny kurs o numerze 185. Zaczynał go w butach o rozmiarze 44. Jednak w czasie jednego z treningów stopy zmasakrował sobie w takim stopniu, że przerzucił się na rozmiar 47. Gdy pytano go dlaczego nie zrezygnuje odparł:

Nie przyjechałem tutaj próbować zostać komandosem. Przyjechałem żeby stać się komandosem SEAL. Nie jestem tu żeby próbować. Ja nie próbuję. Mam zamiar stać się komandosem SEAL, chyba że mnie stąd za coś wykopią albo się załamię. Będę komandosem SEAL!

Szkolenie ukończył w marcu 1993 roku i otrzymał przydział do SEAL TEAM II.

W 2003 trafił do Iraku gdzie służył m.in. jako oficer łącznikowy pomiędzy oddziałem SEAL a Jednostką GROM. Zresztą w Iraku spędził także 2004 i 2005 rok.

Drago - weteran Navy Seals w Bagdadzie

W czasie swojej kariery Drago był członkiem Seal Team 2, Seal Team 4, a także instruktorem w Naval Special Warfare Center w Coronado w Kaliforni. W czasie służby w Iraku brał udział w ponad 100 akcjach bezpośrednich (DA).

Odznaczony m.in. Brązową Gwiazdą za dzielność, Medalem Pochwalnym Marynarki Wojennej za zasługi bojowe, Medale Pochwalnym Sił Lądowych i wieloma innymi – w tym złotym Gromikiem – najważniejszą odmianą odznaki GROM.

Drago na emeryturze

Tak jak wielu Sealsów na emeryturze Drago poświęca dużo czasu pomocy weteranom. W 2017 roku był w Polsce razem z Rachel Dzieran – prezes Navy SEALs Fund – Brotherhood Beyond Battlefield na podpisaniu współpracy z Fundacją Sprzymierzeni z GROM. Udzielił wówczas wywiadu magazynowi Special Ops na temat sytuacji weteranów – http://www.special-ops.pl/artykul/id797,kazdy-weteran-jest-inny-nie-mozna-wszystkim-po-prostu-przepisywac-lekow

Więcej o Drago możecie przeczytać w książce Navala „Camp Pozzi”, a także książce „Navy Seals” autorstwa Scotta McEwena i Richarda Minitera. Jeśli angielski nie jest dla Was problemem to zachęcam do posłuchania historii Drago w podcastcie Warriors Mindset – https://player.fm/series/warrior-mindset-1449918/14-from-communist-gulag-to-the-us-navy-seals-drago A także do posłuchania historii Drago w podkaście Jocko Willinka – DRAGO: Rebelling Aganst Communist Poland, to Patriotic Navy SEAL.

Opracowano na podstawie „Camp Pozzi” Naval, „Navy Seals” S. McEwen, R. Miniter, Polska Zbrojna, SpecialOperations.com, SPECIAL OPS, Warior Mindset, TVN24, etc.

Fot. Drago

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *