Ludzie Wojsk Specjalnych – Biały

płk Tomasz Białas

Uważam, że najcenniejszym zasobem każdego dowódcy są ludzie, bo siła dowódcy bierze się z siły jego podwładnych.

płk Tomasz Białas ps. Biały

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, dowódca zespołu bojowego, szef pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, a także trzykrotny uczestnik misji poza granicami kraju, podczas których szkolił do walki z terrorystami – Irakijczyków i Afgańczyków. W wojskach specjalnych spędził ponad 20 lat.

Instruktor spadochronowy, pasjonat motocykli. Po doświadczeniach w formowaniu 6. Mazowieckiej Brygady OT wrócił na Śląsk. Tu od stycznia 2018 roku wykorzystuje swoją wiedzę i bogate doświadczenie bojowe jako dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Budowałem niemal od zera policję antyterrorystyczną w Ghazni. Do walki z terrorystami szkoliłem też Irakijczyków, a często byli to po prostu niepiśmienni rolnicy.

Zastanawiałem się, czy kiedykolwiek będę mógł wykorzystać te fantastyczne doświadczenia tutaj w Polsce. Teraz jestem w WOT. I to jest ten czas„.

płk Tomasz Białas

Laureat Buzdygana 2012 za osiągnięcie bezprecedensowych w historii misji ISAF efektów operacyjnych. Odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego klasy II za umiejętne i skuteczne dowodzenie jednostką bojową, wybitne czyny połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju.

25 marca 2011 roku w Kabulu jako pierwszy żołnierz polskich wojsk specjalnych w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych, Barack’a Obamy uhonorowany medalem za chwalebną służbę – Meritorious Service Medal. Kiedy generał David Petraeus, dowódca ISAF, wręczał komandosowi medal, wyraził ogromny szacunek i uznanie dla dokonań „Białego”:

Dowodzony przez odznaczonego oficera zadaniowy zespół bojowy wniósł bezprecedensowy wkład w sukcesy nie tylko komponentu operacji specjalnych, lecz także całej operacji ISAF”.

Dowódca Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie generał brygady Andrzej Reudowicz potwierdzał, że „Biały” udzielał wszelkiej możliwej pomocy wojskom konwencjonalnym: „To oficer, który łączy operacje specjalne z konwencjonalnymi”.

Podobne zdanie o „Białym” wyraził w 2012 podpułkownik rezerwy Jarosław Garstka, były oficer jednostki GROM:

Jest doskonałym dowódcą, potrafiącym zdobyć zarówno szacunek swoich ludzi, żołnierzy oddziałów kooperujących, jak i dowództwa ISAF. Doskonale rozumiał, z jakim zadaniem przyjechał do Afganistanu. Potrafił akceptować nawet niewygodne dla niego kompromisy, by osiągnąć ostateczny efekt”.

Równie dobre zdanie o „Białym” mają jego podwładni z JWK i Wojsk Obrony Terytorialnej:

„Dla mnie płk Tomasz „Biały” Białas jest człowiekiem, za którym poszedłbym w ogień, oddałbym za niego życie. To najlepszy dowódca jakiego kiedykolwiek miałem. Choć był oficerem, dowódcą brał z nami udział w większości operacji prowadzonych przez zespół zadaniowy TF-50” – mówił w czerwcu 2021 roku Krzysztof „Wir” Pluta, były operator Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK).

„Dowódca to człowiek z ogromnym autorytetem, profesjonalista, dla którego warto się starać” – mówiła Monika Karsińska, żołnierka i rzeczniczka prasowa 13 ŚBOT.

źródła: 13 ŚBOT, Polska Zbrojna, Onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *