Ludzie Wojsk Specjalnych – Artur Kozłowski

płk Artur Kozłowski

Pułkownik Artur Kozłowski to obecny dowódca Jednostki Wojskowej AGAT. W zawodowej służbie wojskowej od 1995 roku. Od ukończenia Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu związany z Lublińcem. Najpierw jako dowódcą grupy specjalnej w 1 Pułku Specjalnym Komandosów, a później pełniąc służbę na różnych stanowiskach w pododdziałach bojowych i w sztabie Jednostki. W 2015 roku wyznaczony na stanowisko szefa wydziału operacyjnego Jednostki Wojskowej Komandosów. 

Jego współpracownicy z tamtego okresu przyznają, że zawsze potrafił odpowiednio kierować ludźmi. – Jest kompetentny, dobrze zna procedury i doktryny sił specjalnych. Jego sukces to wypadkowa ciężkiej pracy i kompetencji. Cieszył się ogromnym autorytetem m.in. dzięki temu, że nie bał się odpowiedzialności – mówił jeden z podoficerów JWK w rozmowie z Magdaleną Kowalską – Sendek z magazynu Polska Zbrojna.
 
płk Artur KozłowskiNie zagrzał jednak długo miejsca na tym stanowisku. Jeszcze w tym samym roku przeniósł się do Jednostki Wojskowej AGAT. W latach 2015-2018 piastował w niej stanowisko szefa pionu operacyjnego Jednostki, a potem szefa sztabu. W październiku 2018 roku zastąpił na stanowisku Dowódcy JW AGAT płk Sławomira Drumowicza.
 
Płk Artur Kozłowski czterokrotnie służył poza granicami kraju. W 2005 roku był dowódcą kompanii specjalnej w Iraku, w 2008 również w Iraku służył jako starszy oficer operacyjny Zgrupowania Sił Specjalnych. W 2011 roku był zastępcą dowódcy Zespołu Bojowego TF50 w Afganistanie. Z kolei na przełomie 2017 i 2018 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Iraku.
 
Za dotychczasową służbę został odznaczony m.in:
– Krzyżem Zasługi za Dzielność,
– Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami,
– Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju,
– Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny
 
źródło: Polska Zbrojna
Foto: Magdalena Kowalska – Sendek / Polska Zbrojna, JW AGAT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *