Kwalifikacja do Jednostki Wojskowej GROM

Kwalifikacja do Jednostki Wojskowej GROM

Myśląc o żołnierzach Jednostki Wojskowej GROM przed oczami staje nam uzbrojony po zęby operator Zespołu Bojowego. Jednak komandosi nie mogliby wykonywać swoich spektakularnych akcji bez wsparcia komórek zabezpieczających Jednostki. I choć normy w czasie rekrutacji do tych komórek są nieco niższe niż do „bojówek” to nadal robią wrażenie. Jak więc wygląda Kwalifikacja do Jednostki Wojskowej GROM?

Proces doboru kandydatów do komórek zabezpieczających JWG podobnie jak Selekcja do Zespołów Bojowych składa się z trzech etapów: sprawdzianu fizycznego, badania psychologicznego i sprawdzianu terenowego. Różnią się jednak minimalnymi wymaganiami i długością. Przyjrzyjmy się im bliżej.

ETAP I – sprawdzian fizyczny

Kandydaci powinni posiadać przy sobie:strój sportowy, przybory do pisania oraz zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Sprawdzian fizyczny obejmuje następujące konkurencje:

– pływanie stylem dowolnym na dystansie 100m – 2’30’ (M/K),
– podciąganie się na drążku wysokim (technika siłowa) minimum 9(M), 5(K),
– bieg wahadłowy 10×10 poniżej 30.8″(M), 32.3″(K),
– skłony tułowia z leżenia tyłem w czasie 2′ minimum 65 (M), 55 (K),
– bieg na dystansie 3000m poniżej 13’40″(M), 15’30″(K),
– uginanie ramion w podporze leżąc przodem „pompki” w sposób nieprzerwany (bez zatrzymania się po komendzie start) minimum 48(M), 30(K),
– wiosłowanie na ergometrze 500m poniżej 1’50″(M), 2′(K),
– przysiady z piłką lekarską o masie 4kg odbijaną o ścianę w czasie 1′ minimum 38(M), 30(K),
– „delfinki” z postawy zasadniczej przejście do podporu leżac przodem i powrót do postawy zasadniczej w czasie 1′ minimum 22(M), 17(K),
– skok w dal z miejsca minimum 2m (M), 1,70m (K),
– przejścia przez ścianę o wysokości 1,5m w czasie 1’30” („pompka”, przerzut piłki lekarskiej o masie 6kg, przejście przez ścianę na drugą stronę) minimum 11(M), 7(K),
– uginanie ramion na poręczach minimum 10 (M/K)

Na egzaminie spośród powyższych 12 konkurencji odbędzie się 8 wybranych przez prowadzącego egzamin instruktora. Posłużą one jako narzędzie pomagające określić sprawność fizyczną kandydata. Nie wygląda to aż tak źle? Pamiętaj, że są to normy minimalne. Im więcej, szybciej wykonasz zadanie tym lepiej, a kandydatury osób, które uzyskały wyniki wyższe od wskazanego minimum będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Jednostka Wojskowa GROM

Do trzech razy sztuka

Warto dobrze przygotować się do tego etapu i zanim złoży się dokumenty sprawdzić czy spełniamy te minimalne normy, Zresztą na stronie Jednostki jest wyraźnie napisane:

„Osoby zamierzające kandydować do JW GROM, a jednocześnie są świadome tego, iż nie są w stanie zaliczyć egzaminu sprawnościowego na zasadach określonych przez naszą jednostkę proszone są o zrezygnowanie ze złożenia dokumentów do czasu poprawienia swoich wyników. Wiąże się to z faktem, iż zgodnie z naszymi zasadami do KWALIFIKACJI można podchodzić TRZYKROTNIE.”

Jeśli jednak przebrniesz przez egzamin sprawnościowy zostaniesz zaproszony do drugiego etapu.

ETAP II – badanie psychologiczne:

Badanie psychologiczne obejmuje testy oraz psychologiczną rozmowę kwalifikacyjną.

ETAP III – sprawdzian terenowy:

Kandydaci, którzy przejdą pomyślnie etap badań psychologicznych zostają zakwalifikowani do kolejnego, który odbywa się w wybranym terenie (np. trudnych warunkach górskich) i trwa około tygodnia oraz polega na sprawdzeniu psychofizycznych predyspozycji do służby w JW GROM. W trakcie tego etapu kandydaci podlegają testowi z języka angielskiego lub innego deklarowanego przez kandydata. O wszelkich warunkach przystąpienia do III etapu kandydaci informowani są przez instruktorów prowadzących bezpośrednio po zaliczonej rozmowie psychologicznej.

Jednostka Wojskowa GROM

Teraz już wiesz co Cię czeka. Przygotuj się i podejmij wyzwanie – kwalifikacja do Jednostki Wojskowej GROM czeka. Termin składania dokumentów w najbliższej rekrutacji upływa 16 lutego 2020.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *