Kurs Działań Specjalnych JW GROM

Kurs Działań Specjalnych Jednostki Wojskowej GROM fot. Michał Niwicz
Kurs Działań Specjalnych to niemal ośmiomiesięczny trening, który przygotowuje żołnierzy do wspierania i zabezpieczania operacji zespołów bojowych. Przechodzą go osoby, które ukończyły selekcję lub kwalifikację, a w przyszłości trafią do zespołów bojowych lub wsparcia bojowego.
 
Grupy wsparcia mają tak pilnować budynku, by nikt bez ich wiedzy z niego nie wyszedł, ani do niego nie wszedł.. Dają pewność żołnierzom z zespołów bojowych, że sektory, w których wykonują swoje zadania są czyste, wyłączone z zagrożenia.
 
Na KDS instruktorzy przekazują żołnierzom jednostki kompleksową wiedzę, przechodzą między innymi szkolenie SERE na poziomie A, B i C, mają szkolenia strzeleckie z zielonej, niebieskiej, miejskiej taktyki, szkolenie wysokogórskie i pirotechniczne.
Kurs rozpoczyna się od szkolenia strzeleckiego, a następnie żołnierze przechodzą szkolenie z łączności oraz szkolenie SERE A i B. I wracają do szkolenia ogniowego. To właśnie wtedy uczą się obsługi broni ciężkiej, RPG, Carl Gustaf, granatnika automatycznego GMG. Kursanci trenują strzelanie w różnych postawach strzeleckich – przy drzwiach, murze, filarach czy samochodzie. Jest to na tyle zaawansowany trening, że gdy przychodzi taktyka miejska, o strzelaniu wiedzą już na tyle dużo, by radzić sobie w działaniach taktycznych.
 
Zanim jednak „ruszą w miasto” muszą przejść przez taktykę zieloną, która jest najdłuższą, trwającą bez przerwy fazą szkolenia. To w czasie szkolenia „w lesie” kursanci na poligonie spędzają około miesiąc bez powrotu do domu. Podczas taktyki zielonej uczą się między innymi skrytych podejść, wykonywania zasadzek i nawigacji w terenie.
 
Jednak dla żołnierzy najważniejszym elementem szkolenia jest taktyka miejska, czyli prowadzenie operacji w środowisku typowym dla działań GROM-u. Jednak wbrew pozorom w tym czasie żołnierze nie ćwiczą zadań, które wykonuje sekcja szturmowa. A więc nie szturmują budynków, nie odbijają zakładników. Wykonują wówczas zadania wsparcia. Nazywane „wycięciem sektorów”, podczas których zabezpieczają miejsce wykonywania operacji zespołu bojowego
 
Kurs Działań Specjalnych jednak jest czymś więcej. Po raz pierwszy żołnierze stykają się z zadaniami, które w przyszłości będą wykonywać w Jednostce. Jest to również kolejne, po selekcji, sito przez które nie każdy przechodzi. W ubiegłym roku nie ukończyło go 30% kursantów.
 
Więcej informacji o KDS w 2019 roku znajdziecie w materiale Ewy Korsak w magazynie Polska Zbrojna – http://polska-zbrojna.pl/mobile/articleshow/29587?t=GROM-na-kursie-dzialan-specjalnych
 
Fot. Michał Niwicz 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *