Kredo Komandosa Jednostki Wojskowej Komandosów

Jednostka Wojskowa Komandosów

Poza pięcioma zasadami z SOF Truths, którymi kierują się jednostki specjalne na całym świecie są także inne równie ważne. Wytyczają one kierunek nie tylko obecnym, ale i przyszłym żołnierzom Wojsk Specjalnych. Zalicza się do nich m.in. Kredo Komandosa Jednostki Wojskowej Komandosów. Lista ośmiu zasad, z którymi powinien utożsamiać się każdy żołnierz i kandydat do służby w Lublińcu.

Kredo Komandosa Jednostki Wojskowej Komandosów

1. Jestem Żołnierzem Jednostki Wojskowej Komandosów, przeznaczonym do prowadzenia operacji specjalnych.
2. Świadom ryzyka będę się szkolił tak jak bym walczył, walczył będę tak by zwyciężać.
3. Wykonam każde zadanie i poświęcę wszystko dla ojczyzny, własne dobro czyniąc ostatnim.
4. Nie zawiodę tych, z którymi służę, żadnego z nich nie pozostawię na pastwę wroga w izolacji i osamotnieniu.
5. Świadom swojej wartości nie będę się wywyższał i chwalił, pozostanę skromnym, cichym i skutecznym.
6. Jako spadkobierca tych, których tradycję dziedziczę będę stał na straży wartości, o któe walczyli.
7. Nie pozostawię bez pomocy rodzin poległych towarzyszy broni.
8. Dobrego imienia Jednostki Wojskowej Komandosów zawsze będę bronił.

kredo komandosa

To jednak nie wszystkie zasady.

Osiem zasad, czyli credo żołnierza JWK to wartości, które wyznaczają naszą służbę. To także drogowskaz dla kandydatów, którzy chcą wstąpić do naszej jednostki. Co jest jeszcze istotne? Wzajemny szacunek wypracowany na misjach i szkoleniach, który buduje się wspólną służbą. Zaufanie, które pozwala mieć pewność, że podczas zadania kolega za Tobą zrobi wszystko by je wykonać. Relacje w zespole są fundamentem, to w nich tkwi siła. Po latach rozumiemy się bez słów i po prostu lubimy ze sobą przebywać. Wyjeżdżając na poligon jedziemy tam nie tylko, aby odbyć ćwiczenia, ale także dlatego, aby być z ludźmi z mojego zespołu, z naszej jednostki.

Wspólna służba zżywa na lata. Nawet po jej zakończeniu, gdy spotykamy kolegę z zespołu – jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, ale wobec siebie podchodzimy jak za dawnych lat. Siłą wojsk specjalnych jest różnorodność, ale w zespole jesteśmy jednością. Jeden za wszystkich.

JWK to nie tylko kuźnia charakterów, czy umiejętności, ale przede wszystkim relacji oraz wzajemnego szacunku. Oprócz zasad spisanych w credo, są także te, które nie są w nim ujęte – z równie mocnym przekazem„.

Jeśli i dla Was powyższe zasady są równie ważne i chcecie dołączyć do JWK to zapoznajcie się z Warunkami rekrutacji do Jednostki Wojskowej Komandosów.

Źródło: Cisi i skuteczni

Grafika: Marcin Kazuch

Foto: D. Dmitriew

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *