Kolejny fragment „Operacji Arapho”

Jednostka Wojskowa Komandosów

Soyers – weteran Jednostki Wojskowej Komandosów opubikował kolejny fragment swojej ksiązki pt. „Operacja Arapaho”. Jest to uzupełnienie tekstu, który pojawił się w lutym tego roku.

„Kilka minut po tym jak zniknęły z nieba nasze śmigłowce zaczęły padać pierwsze strzały. Najpierw pojedyncze, po chwili krótkie serie. Daje się wyraźnie słyszeć charakterystyczny odgłos kbk AK. Wkrótce strzela praktycznie cała wioska. Kule układają się na murach naszego obiektu lub świstają wysoko nad głowami rooftemów z prawie wszystkich stron.

Talibowie zdają sobie sprawę z naszych środków obserwacji i przewagi technologicznej, dlatego unikają otwartej walki i pokazywania, że są uzbrojeni. Broń najczęściej ukrywają pod swoimi luźnymi ciuchami, a strzelają raczej bez celowania. Liczą na przypadek i szczęście, ale bardziej zależy im na oddziaływaniu psychologicznym. Przy tym zmieniają często stanowisko. Czasem nawet wychodzą po kilka razy z za jakiegoś rogu, żeby dobrze się przyjrzeć gdzie są nasze pozycje, po czym wyskakują, żeby oddać krótką serie. I znowu zmiana miejsca. Dlatego bardzo trudno ich zlokalizować. Do tego te dzieciaki kręcące się wszędzie.

Każdy operator spokojnie skanuje swój sektor. Jeśli zauważy jakiś ruch w swoim sektorze musi być bardzo czujny. Cywil, którego właśnie obserwuje może w każdej chwili unieść szybko broń spod ubrania i próbować oddać krótka serię w naszą stronę. Wtedy najczęściej wita go precyzyjny ogień któregoś z operatorów. Nie bawimy się w żadną kurtuazję ani finezję….szybki ogień celowany w środek celu. Musimy mieć pewność zanim otworzymy ogień. Nie możemy dopuścić do przypadkowych ofiar. To nie z wioską walczymy, tylko z Talibami. Ale nie jesteśmy tu na pewno mile widziani. Potrzebujemy natychmiast CAS (Close Air Support).

– Podaj do TOCu, że mamy kontakt ogniowy i pilnie potrzebujemy wsparcie CAS – zwracam się do Radzika ………………………………………………….

Troops in Contact….”

 

Jeśli chcecie trzymać rękę na pulsie to koniecznie polubcie profil firmy Soyersa – „POL SOF Academy – PSA – Strzelanie/ Taktyka/ Planowanie” w serwisie Facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *