Kogo szukają Wojska Specjalne?

Fot. Irek Dorożański - Wojska Specjalne

Idealny kandydat do służby w Wojskach Specjalnych to sprawny fizycznie intelektualista. Czasy gdy głowa służyła wyłącznie do rozbijanie cegieł na pokazach na szczęście odeszły do lamusa. Teraz nie tylko siła i mięśnie mają znaczenie, ale przede wszystkim psychika i inteligencja.

Badania wydolnościowe pokazują, że najlepsi kandydaci do służby w Wojskach Specjalnych są średniego wzrostu i średniej muskulatury. Dużo mięśni wymaga dużo paliwa. A na operację lepiej jednak zabrać więcej amunicji niż jedzenia. No i rozum.

Silna psychika i inteligencja pozwalają poradzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, a także przyswajać wiedzę m.in. podczas szkoleń. A tych jak wiadomo w Wojskach Specjalnych nie brakuje. Począwszy od kursu podstawowego, kursu działań specjalnych, i dalej na kursy specjalistyczne.

Im więcej kandydaci wiedzy i umiejętności przyniosą ze sobą z cywila, tym łatwiej im będzie na etapie służby w Wojskach Specjalnych. Właśnie dlatego Wojska Specjalne preferują kandydatów z wykształceniem średnim lub wyższym.

Jak podaje Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych szczególnie mile widziani są kandydaci z wykształceniem:

– medycznym (ratownik medyczny);

– informatycznym

– technicznym (np. elektronicznym)

– lingwistycznym

– sportowym

– wojskowym

A jak jeszcze do tego mają uprawnienia ratownika wodnego, medycznego lub górskiego, albo prawo jazdy kategorii C lub C+E to ich szanse na służbę w Wojskach Specjalnych wzrastają.

Z kogoś takiego dużo łatwiej jest zrobić medyka, kierowcę MATV, czy operatora Bezzałogowego Statku Powietrznego. Zresztą wśród Wojsk Specjalnych znajdzie się miejsce także dla kandydatów z innymi specjalnościami. W końcu biolog, czy chemik w zespole MERT również się przyda.

Jeśli więc masz odpowiednie wykształcenie lub umiejętności i chciałbyś się rozwijać w Wojskach Specjalnych, a dodatkowo masz nie więcej niż:

– 30 lat (JEDNOSTKA WOJSKOWA GROM, JEDNOSTKA WOJSKOWA KOMANDOSÓW)

– 32 lata (JEDNOSTKA WOJSKOWA FORMOZA)

– 33 lata (JEDNOSTKA WOJSKOWA AGAT)

To gorąco zachęcamy do dołączenia do elity Wojska Polskiego. Czas spełniać marzenia!

 

Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Fot. I. Dorożański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *