Każdy orze, jak może – sprzęt GROM w Zatoce

Tomasz Nepelski Zamość - Jednostka Wojskowa GROM

Jedną z kluczowych zasad współczesnych Wojsk Specjalnych jest “Ludzie ważniejsi niż sprzęt”. Co jednak jeśli masz już właściwych ludzi z odpowiednim wyszkoleniem, ale nie masz dla nich sprzętu? Wtedy Polacy uruchamiają kreatywność i każdy orze, jak może.

Działania wojenne rządzą się prostą zasadą, jak jest robota to się zapiedziela, a jak nie ma to się czeka na robotę. A jak już jest to najpierw pomyślisz o wszystkim, później zaplanujesz wszystko. Nawet to czego nie chcesz zaplanować, żeby później dać z siebie wszystko.

Czasami do tego wszystkiego pomimo dobrego wyszkolenia ( albo mega zajefajnego wyszkolenia ) potrzebny jest sprzęt żeby zrobić to czego oczekuje ten najwyższy szef czy dowódca. Przeważnie jest to jakiś generał. Może minister co niby tez nie jedną wojnę przeżył – zawsze na komputerze grając w Call of Duty jako operator GROM.

Każdy orze, jak może

Tomasz Nepelski Zamość - Jednostka Wojskowa GROMTen sprzęt to taka prywatna inicjatywa. Przeważnie albo zawsze. Nasza logistyka w swojej pracowitości jeszcze nigdy nie zdążyła żeby wysyłając żołnierza na wojnę ubrać i wyposażyć go na wojnę, w to co powinien miec. Wyposaża go w to co ma albo to co chce mu dać.

Nie inaczej było z nami. Ja wyjeżdżając na wojnę do Iraku i Zatoki Perskiej zacząłem jak wszyscy w firmie kompletować sprzęt na wyjazd. Poczynając od kupna butów do działań w wodzie, czapek, po mundury zapasowe, kamizelki taktyczne.

Tak, my to wszystko mięliśmy kupione, oczywiście. Tylko może nie dla wszystkich (żartuje).

Sprzęt kupowała jednostka, ale kamizelkę sobie sam szyłem. Ta co była to przerost formy nad treścią – zdatna do działań zielonych. Bardziej żałosna kopia niemieckiej kamizelki piechoty. Porządne kamizelki Eagla to mieli nieliczni, kupione jeszcze za czasów gen. Petelickiego. Śpiwory to były za i owszem ą – puzzle zdatne do wszystkiego. W lato się pociłeś a w zimie marzłeś, ale były. Karimatę to ktoś z logistyki kupił i tu trafił na dobry sprzęt. Karimaty to jedna z nielicznych rzeczy, które logistyka dobrze wybrała. Z plecakami to tez dobre jaja były. Kto miał to brał stary sasowski plecak. A kto miał szczęście i trafił to miał alpinusa lub jego tańszą podróbkę. I z takim lepszy, czy gorszym sprzętem wysłali nas w Zatokę Perska zdobywać świat.

Trzeba przyznać ze broni to nam JaniKi zazdrościli KAC. Z noktowizja było już jednak krucho. Mieliśmy stare zużyte pvs-7, pamietające początki powstania jednostki.

A robotę się robiło.

Leciało się, czy płynęło na kierunek i zdobywało obiekty. Później nocowało w budynku, czy na ziemi z całym majdanem przy sobie.

I człowieka szlag trafiał. Majdan miał w zasranej mało poręcznej torbie do działań antyterrorystycznych (bądź co bądź jest ok, ale do czegoś innego niż do pracy w akwenach morskich). W tym czasie Sealsi chodzili ze skrzyniami Peli na kółkach, a my nosiliśmy torby ze sprzętem. Tacy biedni, młodsi bracia. Wyglądając przy tym jak Beduini na wyprawie wojennej.

Tomasz Nepelski Zamość - Jednostka Wojskowa GROMNa wyprawę, czy operacje to brało się plecak z najważniejszymi rzeczami na kilka dni. Przeważnie na 7 do 10, bo teoretycznie inwazja tak szybko posuwała się do przodu, że człowiek nigdzie miejsca nie mógł zagrzać. Trzeba było być mobilnym. FOB – FOBem, MSD to Kuwejt, a tu sprzęt trzeba mieć przy sobie. Tak więc, czarna torba oraz plecak Alpinusa, i naprzód, ku chwale Ojczyzny.⚡️

 

O Autorze:

TOMASZ „ZAMOŚĆ” NEPELSKI

Właściciel firmy SOF Tactics by Tomasz Nepelski. Oficer rezerwy. Operator z 24-letnim doświadczeniem w służbie Ojczyźnie – w tym 19 lat w JEDNOSTCE SPECJALNEJ GROM.

Instruktor technik antyterrorystycznych, strzelectwa, wspinaczki skałkowej oraz survivalu. Absolwent wielu uczelni krajowych w tym: Szkoły Chorążych w Toruniu, Wyższej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Pułtusku oraz Nadbużańskiej Szkoły Wyższej im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach. Swoje 24-letnie doświadczenie zdobywał podczas operacji specjalnych w rejonie Zatoki Perskiej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Środkowej.

Zobacz także:

strona internetowa SOF Tactics by Tomasz Nepelski

strona na Facebooku

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.