JWK: Szkolimy się tak jak walczymy

Szkolenie JWK z Sudecka Grupą GOPR, 22 Batalionem Piechoty Górskiej i 7 Eskadrą Działań Specjalnych

Jednym ze szkoleń w jakim biorą udział żołnierze JWK jest szkolenie taktyczne z elementami desantowania różnymi metodami z pokładu śmigłowca (z przyziemienia, bez przyziemienia, z wykorzystaniem technik linowych). W ostatnim czasie takie ćwiczenie odbyli żołnierze z Zespołu Bojowego B. Zostało ono przeprowadzone na terenie Kotliny Kłodzkiej, a głównym miejscem były: Twierdza Srebrna Góra oraz rejon Masywu Śnieżnika.

Szkolenie zostało przeprowadzone przy współpracy z 7. Eskadrą Działań Specjalnych, z Sudecką Grupą GOPR, jak również wydzielonym elementem z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka.

Szkolenie oparte zostało w głównej mierze na technikach linowych z wykorzystaniem śmigłowca. Zrealizowane zostały poszczególne metody desantowania i podebrania operatorów Grup Specjalnych przy współdziałaniu ze statkiem powietrznym z wykorzystaniem sprzętu wysokościowego, lin alpinistycznych oraz specjalistycznych.

Szkolenie podzielone zostało na dwie części, w pierwszej części żołnierze ćwiczyli (zarówno dzień jak i w nocy) desantowanie z pokładu śmigłowca za pomocą liny FAST.

Technika ta charakteryzuje się możliwością szybkiego desantowania operatorów z pokładu statku powietrznego, bez przyziemienia. Technikę stosujemy z możliwie minimalnej wysokości w każdych warunkach środowiskowych (w nocy z wykorzystaniem noktowizji), w jak najkrótszym czasie. Desantowanie odbywało się na bardzo małych płaszczyznach, które obrastały wysokie drzewa.

Kolejnym elementem było podjęcie operatorów za pomocą liny nośnej GRONO, wykorzystywanej do podjęcia i przeniesienia operatorów na odpowiednio przygotowanych linach. Żołnierze byli podejmowani, ewakuowani z miejsc trudno dostępnych, a następnie przenoszeni w inny teren. Następnie w dalszej części treningu zostawali podbierani przez śmigłowiec z tej płaszczyzny z przyziemienia i transportowani w miejsce rozpoczęcia kolejnego szkolenia.

Kolejne etapy dotyczyły doskonalenia desantowania operatorów za pomocą liny pokładowej oraz osobistej. Ten rodzaj desantowania umożliwia desantowanie się na jednej linie przez kilku operatorów bez konieczności wypinania jej ze stanowiska. Po wykonaniu desantu lina może zostać wypięta i zrzucona lub wciągnięta na pokład śmigłowca.

W tej części szkolenia operatorzy JWK przećwiczyli desantowanie z pokładu śmigłowca za pomocą liny FAST ROOP jak i liny osobistej i zespołowej w miejsca trudno dostępnych, co pozwoliło na doskonalenie umiejętności w szybkim oraz płynnym opuszczaniu statku powietrznego.

Każdy z naszych żołnierzy przechodzili intensywne szkolenia, w myśl naszej zasady: „szkolimy się, tak jak walczymy”. Nieustannie podnosimy swoje umiejętności oraz kompetencje, nie znamy pojęcia stagnacji. Równocześnie dziękujemy mieszkańcom regionów, w których przeprowadziliśmy szkolenie za zrozumienie oraz bardzo pozytywne podejście do żołnierzy.

Jak wyglądało dalsze szkolenie w rejonie Masywu Śnieżnika? O tym w następnym poście.

Tacy jesteśmy. Taka jest JWK.

Foto: Daniel Dmitriew / 22 Batalion Piechoty Górskiej

źródło: Cisi i skuteczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *