JW NIL na kursie działań wysokogórskich

Kurs działań wysokogórskich w niskich temperaturach

W dniach 06-18.02.2022 roku w Górskim Ośrodku Szkoleniowym Akademii Wojsk Lądowych w Szklarskiej Porębie została zrealizowana kolejna edycja Kursu Doskonalącego „Działania wysokogórskie w niskich temperaturach” przeznaczona dla żołnierzy zawodowych z jednostek wojskowych.

W obecnej edycji udział wzięli żołnierze z 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, Jednostki Wojskowej NIL oraz 1 Warszawska Brygada Pancerna.

Kurs działań wysokogórskich w niskich temperaturach

Kurs organizowany przez Zespół Szkoleń Górskich i S.E.R.E z Instytutu Dowodzenia AWL obejmował zagadnienia z prowadzenia działań w górskim środowisku walki. Podczas szkolenia została omówiona tematyka związana z profilaktyką zdrowotną w górach wysokich i niskich temperaturach, ratownictwem górskim, podstawami wykorzystania zimowego sprzętu specjalistycznego (sprzęt skiturowy, czekan, raki, rakiety śnieżne), technikami autoratownictwa lawinowego, oceną ryzyka w górach czy planowania marszu i bytowania w górach w zimie.

W pierwszym tygodniu kursanci nabywali umiejętności marszu i jazdy na nartach skiturowych w terenie przygodnym, podstaw asekuracji alpinistycznej w zespole w terenie alpejskim i udziału w akcji ratownictwa lawinowego czy budowy schronień w terenie górskim zimą. Dodatkowo jednym z zadań było zaplanowanie trasy uwzględniając analizę ryzyka i przejście jej w założonym przez kursantów czasie.

Kurs działań wysokogórskich w niskich temperaturach

W kolejnym tygodniu uzupełniali swoją wiedzę i umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przy urazach w górach w zimie, a także wykorzystania mechanicznych środków transportu zimowego do przemieszczenia żołnierzy w terenie śnieżnym.

Na zakończenie kursu żołnierze wykorzystali nabyte umiejętności podczas zajęć w trakcie marszu sprawdzającego z wykorzystaniem nart skitourowych w górnych partiach Karkonoszy w ciężkich warunkach atmosferycznych.

źródło: AWL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *