JW AGAT na obchodach wybuchu III Powstania Śląskiego

Jednostka Wojskowa AGAT na obchodach wybuchu III Powstania Śląskiego

2 maja w Parku Śląskim w Chorzowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W wydarzeniu uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz szefowie służb mundurowych. Gospodarzem uroczystości był Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Wojska Specjalne na uroczystości reprezentował Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych – gen.bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz. 

Dowódca Wojsk Specjalnych gen.bryg. dr inż Sławomir Drumowicz na obchodach wybuchu III Powstania Śląskiego

Na obchodach nie mogło również zabraknąć Jednostki Wojskowej AGAT, której żołnierze kultywują pamięć o pododdziałach zasłużonych w walce o Śląsk w 1921 roku. W czerwcu 2019 roku Zespół Wsparcia przejął tradycje „Grupy Destrukcyjnej Wawelberga”, a Zespół Szturmowy „C” – „Oddziału kpt. mar. Roberta Oszka”.

Grupa Destrukcyjna Wawelberga zasłynęła akcją przeprowadzoną w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Żołnierze wysadzili siedem mostów, dwa odcinki torów kolejowych oraz dwa niemieckie pociągi towarowe. Działania te zainicjowały wybuch trzeciego Powstania Śląskiego. Z kolei kap. mar. Roberta Oszek stworzył i dowodził samodzielnym pododdziałem szturmowym, który został wyposażony w pojazdy opancerzone. Ze względu na dużą mobilność i siłę rażenia jego żołnierze byli kierowani do wsparcia zagrożonych odcinków frontu. 

Fot. Policja.pl, Śląski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *