JW AGAT na obchodach wybuchu III Powstania Śląskiego

Jednostka Wojskowa AGAT na obchodach wybuchu III Powstania Śląskiego

2 maja w Parku Śląskim w Chorzowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W wydarzeniu uczestniczył Premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz szefowie służb mundurowych. Gospodarzem uroczystości był Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Wojska Specjalne na uroczystości reprezentował Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych – gen.bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz. 

Dowódca Wojsk Specjalnych gen.bryg. dr inż Sławomir Drumowicz na obchodach wybuchu III Powstania Śląskiego

Na obchodach nie mogło również zabraknąć Jednostki Wojskowej AGAT, której żołnierze kultywują pamięć o pododdziałach zasłużonych w walce o Śląsk w 1921 roku. W czerwcu 2019 roku Zespół Wsparcia przejął tradycje „Grupy Destrukcyjnej Wawelberga”, a Zespół Szturmowy „C” – „Oddziału kpt. mar. Roberta Oszka”.

Grupa Destrukcyjna Wawelberga zasłynęła akcją przeprowadzoną w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Żołnierze wysadzili siedem mostów, dwa odcinki torów kolejowych oraz dwa niemieckie pociągi towarowe. Działania te zainicjowały wybuch trzeciego Powstania Śląskiego. Z kolei kap. mar. Roberta Oszek stworzył i dowodził samodzielnym pododdziałem szturmowym, który został wyposażony w pojazdy opancerzone. Ze względu na dużą mobilność i siłę rażenia jego żołnierze byli kierowani do wsparcia zagrożonych odcinków frontu. 

Fot. Policja.pl, Śląski Urząd Wojewódzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *