Języki obce w Wojskach Specjalnych

książki do nauki wojskowego angielskiego m.in. dla myślących o służbie w Wojskach Specjalnych

WYMAGANIA JĘZYKOWE NA WEJŚCIE DO WOJSK SPECJALNYCH

Służba i szkolenie w Wojskach Specjalnych w dużej mierze oparte są na współpracy z sojusznikami z NATO i związane z ciągłymi ćwiczeniami z obcokrajowcami. Niezbędna do tego jest znajomość języków obcych, a komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim to wręcz absolutne minimum.

Niemniej jednak, aby dostać się do jednostki Wojsk Specjalnych NIE JEST WYMAGANE poświadczenie znajomości języka obcego w postaci świadectwa STANAG 6001, certyfikatu FCE ani żadnego innego dyplomu. W JW GROM – dokument określający poziom znajomości języka angielskiego wymagany jest od kandydatów spoza MON i MSWiA – nie określa się jednak jaki dokładnie ma być to dokument.

Kandydaci do służby w Wojskach Specjalnych powinni reprezentować REALNĄ ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA OBCEGO (niekoniecznie angielskiego – choć prędzej czy później tego języka również trzeba będzie się nauczyć). Realna znajomość oznacza, że kandydat NAPRAWDĘ potrafi posługiwać się językiem obcym. Kwit nie ma znaczenia, liczy się to czy potrafisz się dogadać i czy rozumiesz język obcy.

Podsumowując. Posiadanie przez kandydatów z MON i MSWiA świadectwa językowego STANAG 6001 na poziomie 1 – a jeszcze lepiej 2 – jest BARDZO mile widziane, ale niewymagane.

Jak jest weryfikowana znajomość języka obcego, którą określiło się w kwestionariuszu przed wstąpieniem do WS?

To zależy od jednostki. W JW GROM na poszczególnych etapach selekcji / kwalifikacji (w górach, w sytuacji zmęczenia fizycznego / wyczerpania psychicznego), padają pytania / komendy lub wplatane są słówka w języku obcym. W JW AGAT na każde stanowisko zostały określone wymagania znajomości języka obcego i każdy musi je spełniać. Jeśli nie posługujesz się żadnym językiem obcym – uczciwie się do tego przyznaj. Jeżeli masz inne zalety prawdopodobnie w trakcie służby w WS dostaniesz szansę na uzupełnienie swoich braków na 5 lub 2,5 miesięcznym kursie językowym.

Co można zrobić przed wstąpieniem do WS?

Iść na dowolny kurs językowy na poziomie średnio-zaawansowanym (B1 wg CEFR) albo CHOCIAŻ podstawowym (A1 wg CEFR). Można też podejść do„wojskowego” egzaminu wg STANAG 6001 prywatnie (odpłatnie) na poziomie 1 (podstawowym A1/A2) lub 2 (średnio-zaawansowanym B1/B1+) na jednej z poniższych akademii wojskowych:

– Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni
– Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie
– Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu
– Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie

Informacje o odpłatnych sesjach eksternistycznych wg STANAG 6001 z języka angielskiego dostępne są na stronach internetowych wyżej wymienionych uczelni.

Jeśli jesteś żołnierzem zawodowym możesz podejść do egzaminu językowego za darmo. Wniosek w Twoim imieniu musi wysłać Dowódca Jednostki do jednego z lektoratów / ośrodków / studiów językowych MON. Miejsca, w których możesz podejść do egzaminu to:

– Wojskowe Studium Nauczania Języków Obcych w Łodzi
– Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
– Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
– Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu
– Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
– Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
– Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy
– 6. Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie
– Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu
– Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
– Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce
– Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie
– Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
– Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim

Informacje o rygorach egzaminacyjnych, wymogach, zakresie materiału itp. dostępne są na stronie Wojskowego Studium Nauczania Języków Obcych wsnjo.wp.mil.pl Można pobrać stamtąd przykładowe egzaminy wg STANAG 6001 oraz materiały do nauki.

Czy w Wojskach Specjalnych punktowana jest znajomość języków obcych innych niż angielski?

Jak najbardziej. W Wojskach Specjalnych potrzebni są wszechstronnie uzdolnieni ludzie władający różnymi językami – znajomość rosyjskiego, niemieckiego, francuskiego itd. będzie dodatkowym atutem.

Czy można służyć w WS ze słabą znajomością języka angielskiego?

Można. W Wojskach Specjalnych istnieją komórki, w których niewymagany jest język. Oznacza to jednak, że nie będziesz jeździć na zagraniczne szkolenia, a i współpraca z sojusznikami będzie niemożliwa. Warto więc skorzystać z możliwości jakie przed Wami stoją i zadbać o umiejętności językowe.

Pomocne w tym mogą być różne źródła. My ze swojej strony gorąco polecamy profil na instagramie wojskowy.angielski – prowadzony przez niezwykle sympatyczną, pomocną i przede wszystkim fachową „Director of Foreign Languages Department in Polish Armed Forces” ( 😉 ). Możecie tam znaleźć nie tylko wiedzę dotyczącą militarnego języka angielskiego, ale też informacje odnośnie formalnej strony nauczania i egzaminowania w ramach STANAG6001.

A jeśli szukacie książki do nauki militarnego wojskowego to rzućcie okiem na „CAMPAIGN. ENGLISH FOR THE MILITARY. STUDENT’S BOOK 1” wydawnictwa Macmillan.

 

Źródło:

www.grom.wp.mil.pl

Instagram: wojskowy.angielski

Więcej o selekcji do Wojsk Specjalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *