„Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji Cichociemnych” – wykład płk Gąstała

pułkownik Piotr Gąstał

28 lutego (piątek) Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie „Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji Cichociemnych”. Prelegentem będzie były dowódca GROM-u płk Piotr Gąstał. Spotkanie rozpocznie się o godz.11.

Jednostka Wojskowa GROM dziedziczy tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Patronat przyznany został decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 119/MON z 4 sierpnia 1995 roku. O przyznanie jednostce imienia Cichociemnych Spadochroniarzy AK wnioskował jej dowódca, ś.p. generał Sławomir Petelicki.

Żołnierze GROM nie tylko kultywują tradycje spadochroniarzy Armii Krajowej, ale są faktycznymi kontynuatorami tej formacji. Po zakończeniu rocznego specjalistycznego kursu podstawowego żołnierze zespołów bojowych mają prawo do noszenia na mundurze oznaki rozpoznawczej „Cichociemny”.
Spotkanie takie jak to idealnie wpisuje się w obowiązek, który dotyczy wszystkich żołnierzy Jednostki GROM. Jest nim zachowanie pamięci o swoich poprzednikach.

Jak wspominał w lutym 2016 roku płk Gąstał w rozmowie z Defence24.pl:

„Wymagamy od żołnierzy JW GROM wiedzy o formacji, która jest ich patronem. W ramach selekcji, obok testów sprawnościowych czy psychologicznych sprawdzamy też wiadomości kandydatów, dotyczące Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Żeby zostać przyjętym do JW GROM, kandydat musi wykazać się wiedzą dotyczącą Cichociemnych. Uważamy zachowanie pamięci o spadochroniarzach Armii Krajowej za nasz najwyższy obowiązek”.

Jeśli chcesz zostać jednym z nich to sprawdź warunki rekrutacji do Jednostki Wojskowej GROM.

źródło: włoszczowa.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *