Jak zostać komandosem w 2023 roku?

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa w Wojskach Specjalnych

Zastanawiasz się jak zostać komandosem w 2023 roku? Jeśli jeszcze trzymasz się swoich noworocznych postanowień o dołączeniu do Wojsk Specjalnych w 2023 roku to masz do wyboru 4 drogi. Jedną dla żołnierzy i funkcjonariuszy oraz 3 dla cywilów (osób bez przeszkolenia wojskowego).

Jeśli jesteś żołnierzem w służbie czynnej, żołnierzem rezerwy lub funkcjonariuszem innych służb mundurowych to powinieneś swoje kroki skierować bezpośrednio do wybranej jednostki Wojsk Specjalnych. Za jej pośrednictwem przejdziesz przez cały proces rekrutacji zaczynający się wysłaniem ankiety rekrutacyjnej lub skorzystaniem z systemu Milnet-Z.

rozpoczęcie kursu JATA w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych

 

Rekrutacja dla cywili

Dłuższej chwili zastanowienia będziesz potrzebować jeśli startujesz do Wojsk Specjalnych z cywila bez przeszkolenia wojskowego. Do wyboru masz trzy możliwe ścieżki:

1. W pierwszym przypadku zgłaszasz się do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i bierzesz udział w 28 dniowym kursie przygotowawczym. Wówczas poznajesz zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz uczysz się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres zakończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej. Po zakończeniu rezygnujesz z kursu specjalistycznego i wychodzisz do rezerwy. Będąc rezerwistą składasz ankietę rekrutacyjną tak jak wspominaliśmy wyżej.

2. W drugim przypadku podobnie jak wyżej, zgłaszasz się do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej i przechodzisz 28 dniowy kurs przygotowawczy. Następnie składasz wniosek o skierowanie na 11 miesięczne szkolenie specjalistyczne w wybranej jednostce Wojsk Specjalnych. Tam trafiasz do komórek zabezpieczenia a po zakończeniu szkolenia zostajesz skierowany na Selekcję. Przynajmniej tak wygląda teoria. Jak będzie w praktyce czas pokaże.

3.Trzecia droga dla cywila to udział w kursie JATA organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Podobnie jak w przypadku Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej rozpoczyna się od 28 dniowego podstawowego przeszkolenia wojskowego, a następnie przechodzi się szkolenie specjalistyczne zakończone skierowaniem na Selekcję do wybranej jednostki Wojsk Specjalnych.

Każda z tych ścieżek ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i stopnia przygotowania. Jeśli jesteś przygotowany do Selekcji i zależy Ci na czasie to próbuj pierwszej drogi. Jeśli nie jesteś przekonany, że dasz radę to próbuj spełniać marzenia za pośrednictwem kursu JATA. Jedynym problemem może być ilość wolnych miejsc w CSzWS.

Rekrutacja do Jednostki Wojskowej GROM - styczeń 2023

Najbliższe terminy rekrutacji

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz nie zwlekaj z realizowaniem marzeń. Czas na nikogo nie czeka. Terminy najbliższych rekrutacji są nieubłagane.

Jednostka Wojskowa AGAT19 stycznia 2023
Jednostka Wojskowa FORMOZA31 stycznia 2023
Jednostka Wojskowa GROM20 stycznia 2023
Jednostka Wojskowa KOMANDOSÓW31 marca 2023
Jednostka Wojskowa NIL – rekrutacja ciągła

Powodzenia!


Więcej o Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej.

Fot. CSzWS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *