Jak reagować w przypadku ataku

logo SOF Project Krzysztof Puwalski

Dużo ostatnio słyszymy o atakach z użyciem broni lub innego niebezpiecznego narzędzia. Wydaje się, że nigdzie nie jesteśmy bezpieczni. Co więcej łatwość pozyskania takich narzędzi jest coraz prostsza – przykład broń palna z drukarki 3D. Do tego konflikty zbrojne, grupy ekstremistyczne, przestępcy, jak również ludzie niezrównoważeni psychicznie kierujący się różnymi pobudkami. Jeśli opiekujesz się swoimi bliskimi, jesteś menadżerem lub po prostu chcesz wiedzieć jak zachować się w przypadku zagrożenia życia swojego, bliskich lub podwładnych dobrze abyś w takich sytuacjach posiadał odpowiednie wzorce zachowań.

Nie zawsze możesz się obronić

Doświadczenia zaczerpnięte z Sił Specjalnych, umiejętności komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz techniki skutecznej manipulacji, które pozwolą na realne przeciwstawienie się zagrożeniu. Moje doświadczenia pozwalają mi stwierdzić że nawet jeśli jesteś mistrzem sztuk walki, masz przy sobie nóż lub broń nie zawsze jesteś w stanie skutecznie go użyć. Zależy to od wielu czynników np: dystans, otoczenie, okoliczności zdarzenia czy zaskoczenie. Czasem możesz po prostu znaleźć się w złym miejscu i czasie.

Wyobraź sobie jak siedzisz na szkoleniu słuchasz wykładowcy a tu wpada grupa zamaskowanych ludzi wymachująca bronią, krzyczy każe ci się położyć na ziemię. Teraz ta sama sytuacja tylko ty ze swoją rodziną jesteś na wakacjach w wymarzonym kurorcie. A może zwyczajnie w sklepie na zakupach.

Co zrobić?

W wypadku samotnego strzelca diagram posterowania mówi: uciekaj, ukryj się, walcz. Co wypadku jeśli ich jest więcej i mają kontrolę nad Tobą. Wtedy wykonuj ich polecenia bądź spokojny obserwuj, zapamiętuj ich cechy fizyczne. Teraz rozpoczyna się gra psychologiczna. Musisz się przygotować na bardzo dużo: obelgi, manipulacje, przemoc czy utratę zdrowia. Dokonaj analizy swojej sytuacji: słabe strony(zagrożenia), silne (szanse). Stwórz podwójny świat postrzegany przez wroga i twoje realne działanie. Rozpoczyna się gra komunikacyjna, gra odpornościowa oraz integracji osobowości. Naucz się czytać sygnały jakie dochodzą z zewnątrz.

Co robić kiedy czasu jest bardzo mało, a wszystko wydaje się beznadziejne? Odpowiedzi na te pytania poznali już uczestnicy prowadzonego w Warszawie przez SOF Project szkolenia dla menadżerów z branży IT.

Bardzo dziękuję za organizację szkolenia Wiola Lesińska oraz fachowy merytoryczny wkład Dawid Fajer – Way Of The Knife .

Specjalne podziękowania dla uczestników szkolenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *