Gwiazda Górnośląska dla Dowódcy JW AGAT

Dowódca Jednostki Wojskowej AGAT płk Artur Kozłowski odbiera Gwiazdę Górnośląską

W ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski reaktywował tradycję wręczania „Gwiazdy Górnośląskiej”. To swoisty hołd nawiązujący do przedwojennego odznaczenia dla Powstańców Śląskich, w formie wyróżnienia za propagowanie śląskiego etosu i powstańczej tradycji. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się m.in. płk Artur Kozłowski Dowódca Jednostki Wojskowej AGAT i płk Tomasz Białas Dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wręczając Gwiazdę Górnośląską, chcę podziękować za zaangażowanie w upamiętnienie Powstań Śląskich. Każda wyróżniona dziś osoba, każda instytucja dołożyła cegiełkę do tego, że wciąż żywa jest pamięć o Powstańcach. W 100-lecie obchodów I, II i III Powstania Śląskiego tworzymy wspólnotę, dla której bohaterami są ludzie walczący o powrót Śląska do Polski — skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

W 2019 roku zespół wsparcia Jednostki Wojskowej AGAT przejął tradycje „Grupy Destrukcyjnej Wawelberga”, a zespół szturmowy „C” – „Oddziału kpt. mar. Roberta Oszka, które zasłużyły się podczas Powstań Śląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *