GROM na manewrach zgrywających służby ratownicze

Manewry zgrywające służby i instytucje pod kątem wykorzystania śmigłowców do działań ratowniczych

24 października w miejscowości Huwniki położonej w woj. podkarpackim rozpoczęły się manewry zgrywające służby i instytucje, pod kątem wykorzystania śmigłowców do działań ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych.

Celem głównym ćwiczeń jest doskonalenie współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną oraz służbami i instytucjami posiadającymi statki powietrzne w obszarze działań gaśniczych podczas pożarów wielkopowierzchniowych w terenie trudnodostępnym, a także wykorzystania technik linowych do działań ratowniczych i przeciwpowodziowych.

W trwających do 27 października ćwiczeniach udział wezmą Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z: Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdyni, Zielonej Góry, Łodzi, Krakowa, Białegostoku. Poza ratownikami z PSP w ćwiczeniach uczestniczą przedstawiciele innych służb i instytucji w tym:

– Komenda Główna Straży Granicznej,
– IV Wydział Lotniczy Biura Lotnictwa Straży Granicznej
– Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
– Komenda Głowna Policji
– Zarząd Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji
– Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
– Jednostka Wojskowa 2305
– Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych
– Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w Pile
– Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach
– Dostawca usług lotniczych na potrzeby Lasów Państwowych

Manewry zgrywające służby i instytucje pod kątem wykorzystania śmigłowców do działań ratowniczych

Dodatkowo w ramach manewrów odbędzie się demonstracja wykorzystania sprzętu ratownictwa chemiczno-ekologicznego oraz możliwości prowadzenia dekontaminacji w oparciu o SGRChem Lezajsk/ Rzeszów.

W 1. dniu ćwiczeń ratownicy wysokościowi doskonalili swoje umiejętności w zakresie desantu oraz podbierania przez przyziemienie z wykorzystaniem śmigłowca PZL „Kania” pilotowanego przez załogę ze straży granicznej. Zajęcia praktyczne koncentrowały się na wykorzystaniu technik linowych podczas działań z wykorzystaniem śmigłowców. W oparciu o śmigłowiec Straży Granicznej ćwiczyli ratownicy SGRW PSP poziomu „BS” oraz funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Kolejnym punktem manewrów były popołudniowe zajęcia warsztatowe (teoretyczne), w ramach których odbyły się wykłady przedstawicieli Lasów Państwowych nt. „Organizacja działań lotnictwa podczas gaszenia pożarów wielkoobszarowych” oraz „Optymalizacja wykorzystania lotnictwa w ochronie ppoż. lasów „, a także wykład przedstawiciela Sił Zbrojnych RP nt. koordynacji przestrzeni powietrznej.

Dzień zakończyło praktyczne zapoznanie ze zbiornikami „Bambi Bucket”, które od dnia jutrzejszego wykorzystywane będą podczas ćwiczeń.

Manewry zgrywające służby i instytucje pod kątem wykorzystania śmigłowców do działań ratowniczych

W tym miejscu należy podkreślić, iż czterodniowe manewry mają szczególny wymiar i są pewnego rodzaju hołdem, jaki ćwiczący składają śp. st. bryg. Marianowi Sochackiemu, twórcy ratownictwa wysokościowego w straży pożarnej, a także wielkiego orędownika współpracy PSP z układem militarnym i pozamilitarnym w zakresie wykorzystania śmigłowców do działań ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych. Cześć Jego Pamięci!

Opracowanie: Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP
Zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *