Szybkość wymiany informacji jest kluczem do sukcesu. Podobnie jak precyzja. Zwłaszcza jeśli od tej precyzji zależy życie i zdrowie kolegów z Zespołu Bojowego lub sojuszników. W czasie planowania operacji specjalnych JTAC zawsze przygotowuje GRG – Gridded Reference Graphic. Co to jest i do czego służy? Odpowiedzi udzielił Soyers – emerytowany JTAC z Jednostki Wojskowej Komandosów.
GRG – Gridded Reference Graphic
To narzędzie pozwala stworzyć, podzielony na sektory, wybrany fragment terenu naszego zainteresowania. GRG może zawierać, sektory, numery budynków, wcześniej przygotowane cele, punkty referencyjne (TRP), oznaczenia dróg. GRG może być wykorzystane w wielu rodzajach operacji tj. search and rescue, cordon & search, clearing operation i we wszystkich operacjach z użyciem lotnictwa. Przy tworzeniu GRG należy szczególną uwagę zwrócić na kolory, sposób numerowania i oznaczania obiektów.
GRG jest idealnym narzędziem w planowaniu zarówno ataku, jak i obrony obiektu/terenu. To proste narzędzie pracy ułatwia i bardzo przyśpiesza wymianę informacji o kierunku ataku, o zagrożeniu, ruchu wojsk. System meldunkowy opieramy o GRG oraz zasadę FIDO pomaga w szybkim namierzeniu celu i umożliwia podjęcie stosownych działań. Nieodzowne narzędzie np. dla Wojska Obrony Terytorialnej przy organizacji obrony rejonu odpowiedzialności czy też dla różnych służb np. w akcjach poszukiwawczych. Nie zawsze jest możliwość określenia współrzędnych, czas na ich podawanie oraz nanoszenie na mapy.
CIEKAWOSTKA:
GRG było stosowane już w czasie II WŚ przez wojska II RP. Przykładem jest zdjęcie z książki „Historia Brygady Pościgowej” w której pokazano podział Warszawy na sektory z września 1939 roku – drugie zdjęcie. Przyjęto prosty i skuteczny podział na sektory ponumerowane od 1 do 16, które dodatkowo podzielono pierścieniami od A do D. PROSTE i SKUTECZNE.
GRG musi być czytelne i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników. Jest kilka prostych zasad przy tworzeniu GRG oraz jak z niego należy korzystać. GRG może mieć różną formę w zależności od rodzaju i wielkości terenu. Inaczej będzie wyglądał podział otwartego dużego terenu a inaczej np terenu zurbanizowanego. Wszystko musi być jasne, zrozumiałe i przejrzyste dlatego dobrze jak robią to ludzie którzy się na tym znają. Na szkoleniach POL SOF Academy można poznać najlepsze metody w tworzeniu i używaniu GRG.
A jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda użycie Gridded Reference Graphic w praktyce na polu walki to próbkę znajdziesz we wpisie – „Będzie wreszcie książka Soyersa – JTACa z JWK?„.
O Autorze:
Soyers swoją służbę zaczynał na Zespole Bojowym B. Następnie po około roku przeniósł się na Zespół Bojowy A Jednostki Wojskowej Komandosów. W czasie 21 letniej służby w JWK odbył 10 misji bojowych do Afganistanu. (5 zmian z ZB-A, 3 zmiany z ZB-B, jedna z ZB-C oraz jedna z WL wspierając jako JTAC działania wojsk konwencjonalnych). Prawie 5 lat na teatrze działań wojennych dało mu ogromne doświadczenie, którym teraz dzieli się na szkoleniach – POL SOF Academy.