Drugie życie Zodiaka

Przekazanie Zodiaka Jednostce Wojskowej GROM

Urząd Morski w Gdyni poinformował o nieodpłatnym i bezterminowym przekazaniu statku s/v ZODIAK wraz z wyposażeniem Jednostce Wojskowej GROM. Statek, który zakończył służbę cywilną będzie wykorzystywany jako obiekt szkoleniowy Wojsk Specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.  Do przekazania doszło w miniony poniedziałek 11 stycznia 2021 roku w nowo wybudowanej i zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego przy Nabrzeżu Mew w Gdańsku.

Radości z drugiego życia jednostki nie krył kpt.ż.w. Wiesław PIOTRZKOWSKI, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni:

Cieszę się bardzo, iż statek, który dzielnie służył naszemu Urzędowi przez 38 lat, umożliwiał administracji morskiej zapewnianie bezpieczeństwa hydrograficznego podległego nam fragmentu obszarów morskich oraz odpowiedniego oznakowania nawigacyjnego torów i kotwicowisk, nadal będzie przydatny i eksploatowany, już w inny, aczkolwiek nadal bardzo pożyteczny, sposób. Oddajemy go w bardzo dobre ręce!

Przekazanie Zodiaka Jednostce Wojskowej GROM

W podobnym tonie wypowiadał się dowódca JW GROM – płk Grzegorz Mikłusiak:

Przekazanie do Sił Zbrojnych RP s/v Zodiak to nie tylko stworzenie możliwości na „drugie życie” statku, ale także wzbogacenie infrastruktury szkoleniowej Wojsk Specjalnych, a co się z tym wiąże podniesienie doświadczenia i kompetencji służących w nich żołnierzy. W dalszym ciągu statek będzie służył do zapewnienia bezpieczeństwa, w innym charakterze. Zgodnie z zamierzeniem, będzie on wykorzystywany do szkolenia w zakresie fizycznego zwalczania terroryzmu. Zaangażowanie  statku w szkolenie, realnie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa obywateli RP. Dzisiejsza uroczystość stanowi także owoc wieloletniej współpracy i niewątpliwie może być stawiana za przykład ekonomicznego zarządzania infrastrukturą w ramach dysponowania własnością podmiotów Skarbu Państwa”.

Zodiak jest statkiem hydrograficznym. Jednak miał już do czynienia z Wojskami Specjalnymi wielokrotnie biorąc udział w ćwiczeniach antyterrorystycznych.

ćwiczenia antyterrorystyczne na Zatoce Gdańskiej 2014 rok

ćwiczenia antyterrorystyczne na Zatoce Gdańskiej 2011 rok

źródło: Urząd Morski w Gdyni

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *