Czego oczekiwać od treningu fizycznego w czasie przygotowań do Selekcji?

Selekcja do Jednostki Wojskowej FORMOZA

Nie da się wygrać maratonu bez przygotowania. Większości ludzi nie jest w stanie nawet ukończyć maratonu bez przygotowania. Tak samo jest z selekcją do Wojsk Specjalnych. Nie ukończysz jej bez odpowiedniego przygotowania fizycznego ( i mentalnego). Trzeba przy tym pamiętać, że kształtowanie wysokiego poziomu formy fizycznej nie jest procesem jedno czy kilkudniowym, organizm musi przejść przez trzy poziomy;

1. Poziom pierwszy – hartowanie
Podczas pierwszych dwóch tygodni ciało nieustannie będzie obolałe aż w końcu odzyska dawną świeżość. Kiedy słabe mięśnie są ćwiczone krew nie nadąża usuwać z nich produktów będących efektem wytężonej pracy mięśni. Te produkty drażnią zakończenia nerwowe w tkance mięśniowej powodując dolegliwości bólowe. Odczuwamy to jako tzw. zakwasy. Po pewnym okresie ćwiczeń ciało adoptuje się do nowych warunków. Krew krąży szybciej i sprawniej przez mięśnie usuwając z nich szkodliwe produkty, co powoduje ustąpienie dolegliwości bólowych.

2. Poziom drugi – powolny postęp
Kiedy organizm zahartuje się, objętość krwi krążącej w mięśniach zwiększy się a ciało zacznie funkcjonować bardziej wydajnie. Podczas pierwszych kilku tygodni postępy w treningach są gwałtowne. Jednak po osiągnięciu wysokiego poziomu formy postępy będą mniej zauważalne. Ciało osiąga swój maksymalny poziom formy między szóstym
a dziesiątym tygodniem. Intensywność programu treningowego oraz indywidualne predyspozycje wpływają na dokładny czas osiągnięcia maksymalnej formy.

Selekcja do Jednostki Wojskowej FORMOZA

3. Poziom trzeci – podtrzymywanie
Faza podtrzymywania jest fazą, podczas, której sprawność fizyczna jest pogłębiana. Konieczne jest kontynuowanie treningu na zbliżonym poziomie intensywności aby podtrzymywać rozwój kondycji. Kiedy wysoki poziom sprawności fizycznej zostanie osiągnięty należy stosować program podtrzymujący oparty na koncepcji ciężkich/lekkich treningów.

Żołnierze sił specjalnych są najsprawniejszymi żołnierzami w armii. Jeśli chcesz być jednym z nich …. TRZYMAJ FORMĘ.

źródło: Poradnik dla kandydatów do zespołów szturmowych Jednostki Wojskowej AGAT

Na zdjęciach selekcja do Jednostki Wojskowej FORMOZA.

Fot. S.Kinasiewicz/CC DO SZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *