Ćwiczenia ZBB GROMu ze śmigłowcami

Śmigłowiec S-70i "Black Hawk" Jednostki Wojskowej GROM

Pierwszego maja w Gdańsku w pobliżu Westerplatte mieszkańcy Trójmiasta mogli zobaczyć ćwiczenia Jednostki Wojskowej GROM z wykorzystaniem śmigłowców Sikorsky S-70i i łodzi bojowych. Załogi zarówno śmigłowców, jak i łodzi wykazały się prawdziwym kunsztem wymaganym w czasie desantu żołnierzy ze śmigłowców do łodzi będących w ruchu. Zresztą zobaczcie sami:

Zespół Bojowy B (ZBB) Jednostki Wojskowej GROM to tzw. „zespół wodny”, który na co dzień stacjonuje w Gdańsku i specjalizuje się w morskich działaniach specjalnych. Pierwsze sekcje „wodne” GROMu powstawały w Zespole Bojowym A (warszawskim) i to z tego zespołu wywodziła się większość instruktorów tworzących później „wodę”. Dowiedz się więcej o morskich działaniach specjalnych.

Umowę na zakup czterech maszyn S-70i Black Hawk, która opiewała na 683 miliony złotych, podpisano 25 stycznia 2019 roku w zakładach PZL Mielec. Ma ona obejmować poza samymi śmigłowcami także ich doposażenie, sprzęt naziemny oraz szkolenie zespołu lotniczego. Śmigłowce dostarczone w grudniu 2019 roku trafiły do Jednostki Wojskowej GROM i rozpoczął się proces budowy oraz szkolenia zespołu lotniczego.

Comments

 1. Edek

  To nie dało się iść drogą Słowacji i kupić sprawdzonego w boju UH-60. Powiedzcie tak szczerze jesteście zadowoleni tej cywilnej wersji, nie mającej nic wspólnego z oryginałem?

  1. Post
   Author
   SilentHeroes

   Wysłanie żołnierzy na wojnę i kupowanie śmigłowców łączy jedna rzecz. Decyzję podejmują politycy. A żołnierze robią co w ich mocy by dobrze wykorzystać to co mają do dyspozycji i wykonać rozkazy najlepiej jak mogą;)

  2. j

   to nie jest wersja cywilna, jest już doposażona zgodnie z wymaganiami jednostki, co widać np. po radarze na dziobie.

   1. Edek

    Radar radarem, ale dalej okrojona wersja uh-60, bez pancerza,noktowizji, ze slabszym silnik, i wszystkich systemow jakie posiada oryginalny uh-60 i nigdy nie bedzie doposazony do tego stopnia,bo na to potrzeba FMS i zgody rzadu USA, Polscy politycy woleli kupic ,BIEDAHAWK” i tak juz pozostwnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *