„Ćpuny wojny” – opowieść polskiej korespondentki wojennej

Ćpuny wojny - Anna Wojtacha

W środę, 29 stycznie swoją premierę miała książka niebezpośrednio związana z Wojskami Specjalnymi, ale warta uwagi. Chodzi o publikację „Ćpuny Wojny. Tego nie zobaczysz w relacjach z frontu”, której autorką jest Anna Wojtacha – polska korespondentka wojenna. 

„Jedno jest pewne. Wojna sprawia, że mocniej czuje się życie. I daje nam przekonanie, że jesteśmy wyjątkowi. Nie uwierzę, jeśli któryś z moich kolegów zaprzeczy. Szkoda tylko, że płaci się za to taką cenę.”

Kilka lat temu w wywiadzie dla styl.pl Autorka tak opowiadała o najważniejszych cechach korespondenta wojennego:

„Odwaga. Nie w sensie jakiegoś wielkiego męstwa, ale trzeba mieć jednak jaja, żeby w pewne miejsca pojechać. Poza tym przebywając w nich jest się narażonym na masę, delikatnie rzecz ujmując, niewygód. Trzeba też mieć zdrowy organizm, dużą wydolność. Trzeba umieć długo nie spać i pracować, długo nie jeść i pracować. Trzeba mieć żelazny żołądek. Trzeba też mieć dużą odporność na stres i na pewne obrazy, które się widzi na wojnie i mimo szoku, jaki ze sobą niosą, potrafić nadal funkcjonować.

Zawsze powtarzam, że kiedy jadę na wojnę, to tak jakby mnie widzowie na nią wysyłali. Nie oczekują, że będę stała zapłakana przed kamerą i mówiła, jak jest tragicznie, tylko opowiedziała co tam się dzieje. Byłam na usługach telewidzów, a teraz jestem na usługach moich czytelników. Jestem im winna rzetelnie wykonaną robotę, a nie płacz. To moja sprawa, czy coś przeżywam czy nie. Jest na to miejsce w książce, ale nie w momencie, kiedy pracuję.”

Książka

Teraz przyszedł czas na książkę wydaną przez wydawnictwo Bellona, która przedstawia zawód reportera wojennego widziany okiem polskiej reporterki. Anna Wojtacha zaczynała swoją „przygodę z wojną” mając zaledwie 23 lata. Wtedy i teraz zawód reportera wojennego to domena mężczyzn.

„Mało jest kobiet, które pokazują wojnę na pierwszej linii frontu. Ćpuny wojny to opowieść polskiej reporterki, która przedstawia życie codzienne kobiety korespondenta wojennego bez upiększeń i kompromisów: pęd na lotnisko, łapanie najlepszych połączeń. Szybko, szybciej. Ostrzał, ucieczka, adrenalina. Lajf, zsyłanie materiałów, kolejny lajf, znowu ostrzał. A także brutalna prawda o tym, co dzieje się po powrocie do domu.”

Polecamy Waszej uwadze zarówno książkę, jak i spotkania autorskie. Pierwsze już 30 stycznia 2020 o godzinie 18:00 w Hali Koszyki w Warszawie.

O Autorce:

Anna Wojtacha, dziennikarka, korespondentka wojenna. Urodzona w 1980 roku w Koszalinie. Pracę dziennikarską rozpoczęła dziesięć lat temu, w redakcji Teleexpressu. Następnie związana z TVN24 i Polsatem News. Obecnie współpracuje z TVP Info. Relacjonowała konflikty zbrojne w Iraku, Afganistanie, Gruzji, Izraelu i Strefie Gazy, Czadzie, a także zamachy terrorystyczne w Indiach oraz przewrót rządowy w Tajlandii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *