Co trzeba zrobić by dostać się do GROMu?

pułkownik Piotr Gąstał

Internetowa platforma edukacyjna Akademia Zarządzania i Rozwoju opublikowała w serwisie Youtube krótki film, w którym pułkownik Piotr Gąstał – były dowódca Jednostki Wojskowej GROM odpowiada na pytania związane z tą Jednostką.

W czasie rozmowy pojawiły się takie zagadnienia jak to czym zajmuje się Jednostka Wojskowa GROM, jakie zadania stawia się przed kandydatami na komandosów i co trzeba pokazać aby ubiegać się o pracę w jednostkach specjalnych.

Na zachętę fragment odpowiedzi pułkownika Gąstała, a całość znajdziecie na końcu:

Trzeba być sprawnym fizycznie ponadprzeciętnie. Trzeba mieć silną wolę i determinację żeby przejść selekcję. Selekcja jest tym elementem, który decyduje o tym, czy marzenia tych chłopców się spełnią. Na selekcji mają pokazać, że są sprawni fizycznie. Bo najpierw są egzaminy. Trzeba biegać na 3 kilometry, trzeba podciągać się na drążku, trzeba robić pompki, trzeba skoczyć do wody z dużej wysokości.

Trzeba pokazać, że przebiegniemy te trzy kilometry zdecydowanie szybciej niż do tej pory biegaliśmy, bo każdy z instruktorów patrząc na tych młodych ludzi szuka w nich tej determinacji, szuka w nich tego drugiego ja i chce to z nich wydobyć.

Dlaczego? Gdyż w sytuacjach ekstremalnych ta wewnętrzna siła, która nas bardzo często napędza do różnego typu działań jest bardzo potrzebna. To ona pozwala nam wynieść kolegę spod ognia w trakcie działań bojowych. To ona pozwala nam, ale nie tylko nam ale niektórym ludziom, podnosić samochody jeżeli chcemy kogoś ratować z wypadku„.

Pułkownik Piotr Gąstał w Jednostce Wojskowej GROM spędził 25 lat. Służbę rozpoczął w 1992 roku, a zakończył we wrześniu 2016 roku. Pełnił obowiązki m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy, zastępcy dowódcy Jednostki oraz d-cy JW. GROM. Uczestniczył w tworzeniu Grupy Łodzi Bojowych oraz organizował Grupę Naprowadzania Lotniczego Wsparcia Ogniowego. Więcej w cyklu Ludzie Wojsk Specjalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *