Cisi i skuteczni ratują życie

Strażący z Jednostki Wojskowej Komandosów i 10 Opolskiej Brygady Logistycznej

5 września, żołnierze zabezpieczający przygotowania do XXII Wystawy Sił Zbrojnych w ramach XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, uratowali życie jednemu z pracowników firmy działającej na terenie Targi Kielce S.A.

Jak relacjonuje wydarzenie kapitan lekarz Tomasz Nowak z 10 Opolska Brygada Logistyczna:

Nagle podczas porannego rozprowadzenia usłyszeliśmy wezwanie o udzielenie pomocy medycznej. Okazało się, że jeden z żołnierzy regulacji ruchu z 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Króla Kazimierza Wielkiego zauważył człowieka, który zasłabł i nagle stracił przytomność i upadł na ziemię. Pierwsi zareagowali żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, którzy rozpoczęli działania ratunkowe i wezwali pomoc. Po przybyciu na miejsce okazało się, że sytuacja była bardzo poważna, ponieważ u pacjenta zatrzymała się praca serca. Szybko przystąpiliśmy do masażu pośredniego serca. Na szczęście już po kilku minutach resuscytacji powróciło krążenie i mogliśmy przekazać pacjenta do Zespołu Ratownictwa Medycznego, który przetransportował go do szpitala wojewódzkiego.

Byliśmy o krok od zdarzenia więc udało się natychmiast podjąć działanie, sprawnie przeprowadzić akcje ratunkową, a w konsekwencji uratować ludzkie życie – powiedział żołnierz JWK z Lublińca.

Byli w odpowiednim miejscu i czasie, ale niezwykle ważne było również wyszkolenie i doświadczenie, zdobyte zarówno w kraju jak i podczas misji bojowych poza granicami. W takich przypadkach liczy się każda sekunda.

Dzięki temu, że byliśmy wszyscy razem, szybko rozdzieliliśmy między siebie zadania i środki. Reszta pobiegła po sprzęt do resuscytacji, ale na szczęście okazał się on niepotrzebny bo i bez niego udało się nam przywrócić funkcje życiowe. Fajnie nam się współpracowało z chłopakami z Opola. Wszystko było przemyślane, każdy wiedział co ma robić. Dobrze tez zadziałali regulujący, że są czujni, mają oczy dookoła głowy. Poinformowali o zaistniałym zdarzeniu, stąd nasza błyskawiczna reakcja, i dzięki temu odnieśliśmy sukces – dodał drugi z żołnierzy JWK

źródło: Wystawa Sił Zbrojnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *