Cechy żołnierza Sił Specjalnych

Żołnierz Jednostki GROM - Krzysztof Puwalski w Afganistanie

Dzisiaj więcej na temat ,,cechy żołnierza Sił Specjalnych,, 💪.

Chociaż piszę o wojsku możesz to zastosować z powodzeniem na wielu polach np. rodziny, przyjaciół, życia zawodowego czy swojego biznesu.
Psychika optymisty nawet najlepsze przygotowanie fizyczne i techniczne w wojsku – tak jak największa wiedza, potwierdzona dyplomem studiów ekonomicznych, w biznesie – nie wystarczy do tego, aby poradzić sobie w warunkach ciągłego zagrożenia i niepewności.

Przekonałem się o tym wielokrotnie, kiedy wykonywałem zadania bojowe w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi np. Irak czy Afganistan. Warunki fizyczne zawsze stawiałem więc niżej od innych kryteriów chociaż w tak wymagającym środowisku są niezmiernie ważne.

Jedno słowo: psychika.

To ona jest w tej służbie najważniejsza. Sprawność fizyczną można szybko podnieść na poligonie, macie czy w siłowni, a umiejętność sprawnego posługiwania się bronią doszlifować na strzelnicy w trakcie treningów. Nie sposób jednak na nowo ukształtować psychiki. A psychikę komandosa musi cechować wrodzony optymizm. Człowiek, który ciągle widzi przed sobą przeszkody, potrafi bowiem zarazić swoim pesymizmem cały zespół.

Ponieważ nastawienie psychiczne jest tak ważne dla ostatecznego sukcesu lub porażki misji, dlatego tym właśnie – a nie umiejętnościom możliwym do wyuczenia (tj. sprawności fizycznej i technicznej) – poświęca się najwięcej czasu w procesie selekcji. Kandydat wcale nie musiał być tego świadomy. To, co wyglądało dla niego na test sprawności, było w istocie sprawdzianem odporności psychicznej – elastyczności, zawziętości i właśnie optymizmu.
Pamiętam jak uczestniczyłem jako instruktor w selekcji kandydatów, kiedy to po całym dniu ciężkich fizycznych testów, walce wręcz kandydat przebywał w pomieszczeniu zamkniętym gdzie muzyka wydobywająca się z głośników była niezwykle głośna i przerażająca a światło oślepiało do granic ludzkich możliwości.

Wtedy to takiemu wyczerpanemu człowiekowi stawia się zadania taktyczne do rozwiązania jednocześnie zadając bardzo trudne pytania, zmieniając ciągle sytuację budząc w nim poczucie beznadziejności jego pomysłów. Tylko nieliczni wytrzymują takie sprawdziany kiedy muszą stoczyć walkę sami ze sobą.

Jeśli zainteresowałem Cię czekaj na więcej 😉.

Zdjęcie Dolina Panshiru Afaganistan rok 2007.

Comments

  1. Wieslawa Derlatka

    zgadza sie trzeba byc elastycznym i miec sila wole Byc przygotowanym na zmieniajace sie warunki umiec jezyk wroga miec przygotowanie psychologiczne rozwinieta intuicje i umiejetnosc rozwiazaywanie problemow i bycie kreatynymm Takze znac pierwsza pomoc w naglych wypadlach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *