Biblioteczka

Poniżej znajdziecie większość pozycji książkowych, które miłośnik współczesnych Wojsk Specjalnych lub osoba myśląca o służbie w Wojskach Specjalnych znać powinna. Wśród nich dominują książki pisane przez lub przy współudziale żołnierzy z tych jednostek. – głównie Jednostki GROM.  Są tu zarówno pozycje NAVALa, który zaczął pisać po zakończeniu służby, jak i Jarosława Rybaka, który o Wojskach Specjalnych pisze od wielu wielu lat. Są pozycje pełne akcji i humoru, a także encyklopedycznego stylu. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie – choć części z tych pozycji zdobyć nie będzie łatwo.
.buybox-widget .bb-row{ color: #fff !important } .buybox-widget .bb-row:hover{ color: #000 !important; }
album "25 lat Jednostki Wojskowej GROM"

"25 lat Jednostki Wojskowej GROM"

OPIS WYDAWCY:

Z wielką duma i radością przekazujemy w Państwa ręce Album stworzony z okazji 25- lecia Jednostki Wojskowej GROM – Cichociemni.

Ta wyjątkowa publikacja nie tylko przedstawia dzieje jednej z najlepszych jednostek antyterrorystycznych na świecie, ale również ewolucję wyposażenia jakim przez 25 lat posługiwali się jej żołnierze oraz zarys odbytych na całym świecie przez nich misji i akcji.

Niniejsze dzieło nie mogło by powstać gdyby nie bezinteresowne zaangażowanie wielu osób oraz instytucji, za co szczególnie jako zespół redakcyjny im dziękujemy.

Naszym pragnieniem było aby ta publikacja służyła ludziom, nie tylko jako źródło historyczne ale także w nieco bardziej wymierny sposób - 100% dochodu pochodzącego z jej sprzedaży zostaje przekazane na cele statutowe, organizacji wspierającej poszkodowanych żołnierzy, pracowników służb mundurowych oraz ich rodziny: Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM.

Każdy album posiada unikatowy numer z hologramem, który przy zakupie wpisywany jest na listę pamiątkową razem z danymi właściciela.

Mamy nadzieję, że nasz Album spotka się z Państwa życzliwym przyjęciem i zajmie szczególne miejsce nie tylko na półkach waszych bibliotek ale i w waszych sercach.

Wydawnictwo:
Data premiery:
Liczba stron:

okładka książki "72 godziny" Andrzeja Kruczyńskiego

"72 godziny" Andrzej Kruczyński

OPIS WYDAWCY:

Zdobycie terminala przeładunkowego ropy naftowej KAAOT przy granicy z Iranem, opanowanie tamy Mukarayin na północ od Bagdadu i kilkudniowe działania w porcie Umm Kasr to najbardziej spektakularne akcje polskich jednostek po II wojnie światowej. Wojskowa Formacja Specjalna GROM wraz z amerykańskimi Navy SEALs dokonała niemożliwego: w kilkanaście dni żołnierze zdobyli najbardziej strategiczny punkt na mapie Iraku.

Po raz pierwszy kulisy akcji na platformie KAAOT odsłania dowódca – ppłk. Andrzej Kruczyński „Wódz”. Ujawnia też szczegóły powstawania GROM-u i wspólnych morderczych treningów z legendarnymi jednostkami specjalnymi: brytyjskim SAS-EM i amerykańską Delta Force.

"72 godziny" to także opowieść o wizjonerze Petelickim, ważnym pokazie dla ważnego generała, misjach na Haiti, w Macedonii czy Kosowie, a przede wszystkim o niezwykłej przyjaźni i braterstwie w obliczu nieustannego zagrożenia.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2019-06-19
Liczba stron: 300

okładka książki Camp Pozzi. Grom w Iraku autorstwa Navala

"Camp Pozzi. GROM w Iraku" NAVAL

OPIS WYDAWCY:

GROM i Navy SEALs szkolą się tak, by zwyciężać, a nie ginąć, choćby w najsłuszniejszej sprawie.

Pod osłoną nocy zdobyli skomplikowane terminale przeładunkowe w pobliżu portu Umm Kasr. Innej nocy zapobiegli wysadzeniu jednej z największych tam rzecznych w Iraku. Bagdad, [...], [...] i jeszcze wiele innych miast dowiadywało się o pochwyceniu w ich okolicy członków znienawidzonego reżimu Saddama Husajna czy też przestępców, zwących się teraz dumnie bojownikami, dopiero o poranku z miejscowej prasy czy sąsiedzkich plotek.

Naval w swojej książce odsłania nam kulisy operacji, które do tej pory były owiane milczeniem, a także udowadnia, jak ważne są braterstwo, współpraca i profesjonalizm w wojskowym fachu.

„Bogom nocy równi”, tytuł jednego z rozdziałów Camp Pozzi, został zaczerpnięty z książki pod tym samym tytułem. Jej autor, Sergiusz Piasecki, określił tym mianem pracowników i współpracowników polskiego wywiadu w II RP. Czy bogom nocy równi byli także operatorzy GROM-u i Navy SEALs podczas II wojny w Zatoce Perskiej?

Przed bogami nocy nie ma kryjówki, a wojna, podobnie jak i morze, nie wybacza…

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2018-10-03
Liczba stron: 300


okładka książki Cel za horyzontem. Opowieść snajpera GROMu.

"Cel za horyzontem" K. K. Soyka, K. Kotowski

OPIS WYDAWCY:

Sensacyjne wspomnienia snajpera GROM, jednego z najbardziej doświadczonych oficerów tej jednostki. Podpułkownik Karol K. Soyka ujawnia prawdziwe oblicze elitarnego i sławnego ugrupowania komandosów. Opowiada o tym, jaka naprawdę jest ta jednostka, jak działa i z jakich „zabawek” lubi korzystać. Książka opowiada też o tym, jak przeprowadza się selekcję i buduje mentalność najlepszych żołnierzy. Opisuje arcytrudne operacje przeprowadzone w najniebezpieczniejszych miejscach na ziemi – w Iraku, Zatoce Perskiej czy na Haiti, i to nie z perspektywy sztabowca, ale uczestnika akcji, który nie raz pociągnął za spust, by przeżyć i skutecznie chronić swoich kolegów oraz cywili. Opowieść Soyki daje szansę zrozumieć jak skutecznym narzędziem dysponujemy w trwającej właśnie wojnie z terroryzmem.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 2017-05-31
Liczba stron: 288


"Chłopaki z Marsa" NAVAL

OPIS WYDAWCY:

GROM to nie jest logo, nazwa obiektu, muru czy uzbrojenia. GROM tworzą ludzie, ludzie z ogromną pasją.

Twórca GROM-u Generał Petelicki wiedział, że aby stworzyć tak elitarną jednostkę nie wystarczy przebrać ludzi w wypasione mundury, berety, wyposażyć w uzbrojenie, którego zazdrościł nam świat. Aby powstała nowa żołnierska jakość najważniejsza była zmiana mentalna.

Naval opowiada właśnie o takich ludziach, którzy z pasją, wielkim uporem, determinacją ową przemianę przeszli. Stali się elitą, zostali uznani za najbardziej skutecznych żołnierzy jednostek specjalnych. Ta książka to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy przyczynili się do powstania nowej wojskowej jakości w naszym kraju.

To kolejna już książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Chłopaki z Marsa znowu lądują w Iraku, misja stabilizacyjna przekształca się w brutalną wojnę. Nadżaf, Faludża, Mosul czy Karbala stały się miastami, w których trwały regularne bitwy. Wszędzie tam był GROM, po piętnastu latach przyszedł czas na opowieść, czas na prawdę o tamtej rzeczywistości.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2020-05-20
Liczba stron: 340


okładka książki "Droga Wojownika"

"Droga Wojownika" A. Wojtas

OPIS WYDAWCY:

Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy

Jego uścisk dłoni był niczym imadło, a spojrzenie niebieskich oczu przeszywało na wylot.

Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy.

Stworzył GROM – jednostkę wojskową, która należy do najlepszych sił specjalnych na świecie.
Generał Sławomir Petelicki – wojownik, dowódca, legenda.

Dżentelmen ceniący sobie honor i łobuz z szelmowskim uśmiechem. Uwielbiany dowódca, który bezgranicznie ufał swoim żołnierzom i rogata dusza, której bezkompromisowość robiła mu wrogów.

Droga wojownika to zbiór opowieści o człowieku, który dał Polakom powód do dumy w postaci GROM-u. Generała Petelickiego wspominają ludzie, którzy zetknęli się z nim na różnych etapach jego życia: szkolni koledzy, oficerowie wywiadu, twórcy służb specjalnych, dziennikarze i przede wszystkim towarzysze broni. Komandosi, którzy razem z nim budowali GROM i ci, którzy potem mieli szczęście służyć pod jego rozkazami. Żołnierze, na których odcisnął swoje piętno i scalił w oddział niczym palce zaciskają się w pięść.

Wydawnictwo: Znak literanova
Data premiery: 2013-06-03
Liczba stron: 304okładka książki "Ekstremalnie. Poradnik treningowy" NAVALa

"Ekstremalnie. Poradnik treningowy" NAVAL

OPIS WYDAWCY:

Ćwicz z legendarnym szturmowcem GROMu!

Przygotuj się do selekcji z NAVAL-em!

Kiedyś był w tym samym miejscu co Ty teraz. Ślusarz – spawacz z Raciborza, który marzył o przejściu selekcji do najbardziej elitarnej polskiej jednostki. Jakie ćwiczenia pomogły mu pokonać setki pozornie silniejszych i bardziej wytrzymałych kandydatów?

Albo zrób to po prostu dla siebie!

Zadbaj o swoją formę z tym niezwykłym przewodnikiem. Jeden z najsprawniejszych ludzi w Polsce ćwiczy w domowych warunkach, używając takich samych sprzętów jak Ty. Ale nikt lepiej od niego nie wytłumaczy Ci jak to robić dobrze.

Forma, dieta, sukces

Słowa a czyny. Psychika. Pewność siebie. Motywacja. Nawadnianie. Właściwa dieta. Efektywność ćwiczeń. Praktyczne porady w jaki sposób dostać się do GROM albo innych jednostek specjalnych. Albo po prostu – jak zyskać formą godną szturmowca! Podejmiesz wyzwanie?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2019-08-08
Liczba stron: 108"Elitarni" M. Romanek, M. Rak

OPIS WYDAWCY:

Kiedy zawiedzie wszystko, na pomoc wzywa się właśnie ich.

Navy SEALs - tajna broń amerykańskich prezydentów i elita elit sił specjalnych. Znaleźli się na ustach całego świata, gdy zlikwidowali najgroźniejszego terrorystę naszych czasów - Osamę Bin Ladena. Polacy poznali ich za sprawą bestsellerów Snajper, Komandos i Operacja Geronimo.

Elitarni pozwolą ci zobaczyć w akcji legendarnych komandosów Navy SEALs. Zapierające dech w piersiach fotografie sprawią, że poczujecie zarówno trud morderczych szkoleń, jak i emocje, które towarzyszą prawdziwej akcji. Dzięki tej książce na własne oczy zobaczycie, jak wyglądają akcje SEALsów, poznacie szczegóły ich uzbrojenia i sprzęt, którego używają.

Tylko tu znajdziecie ekskluzywne wypowiedzi SEALsów i wyjątkowe niepublikowane do tej pory fotografie z ich prywatnych archiwów. Zobaczycie też ujęcia ze wspólnych akcji z żołnierzami polskiego GROM-u.

Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 2012-11-05
Liczba stron: 168


"Wojskowa Formacja Specjalna GROM" H. Królikowski

OPIS WYDAWCY:

Operacje specjalne to najwyższy stopień wtajemniczenia w żołnierskim rzemiośle. Do ich prowadzenia są odpowiednio przygotowane tylko nieliczne jednostki, do których należą m.in. amerykańskie: Delta, SEAL Team VI, 22. Special Air Service, izraelska Sayeret Mat'kal czy polski GROM. W prezentowanej książce będziecie mogli poznać pełną historię polskiej jednostki GROM, od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego; jej strukturę, organizację, metody szkolenia i rekrutacji. Autor przedstawia także operacje, w których uczestniczył GROM, w większości nieznane dotąd szerszej publiczności. Książka wzbogacona jest ponad 100 ilustracjami.

Wydawnictwo: Gdański Dom Wydawniczy
Data premiery: 2001
Liczba stron: 174


okładka drugiego wydania książki GROM Huberta Królikowskiego

"Wojskowa Formacja Specjalna GROM" H. Królikowski - wznowienie

OPIS WYDAWCY:

Z okazji wyjazdu GROM-u do Afganistanu 10 stycznia 2002 przygotowano wznowienie książki wydanej rok temu. Pozycja ta jest pierwszą próbą syntetycznego ujęcia historii i współczesności jednostki specjalnej GROM, podjętą w pierwszym dziesięcioleciu jej istnienia. Niezależnie od kłopotów wynikających m.in. z utajnienia wielu informacji i niewątpliwie emocjonalnego stosunku do opisywanego tematu, autorowi udało się przybliżyć czytelnikowi jednostkę specjalną GROM, a przy okazji zagadnienie służb specjalnych.

W nowym wydaniu zamieszczono kilkadziesiąt dodatkowych zdjęć i tekst zaktualizowany do końca listopada 2001 roku.

Wydawnictwo: Gdański Dom Wydawniczy
Data premiery: 2002
Liczba stron: 328


okładka lalbumu GROM 1990-2005

"GROM 1990 - 2005"

OPIS WYDAWCY:

Album wydany z inicjatywy Wydziału Wychowawczego i Operacji Psychologicznych Jednostki Wojskowej GROM.


Album został podzielony na cztery części: Cichociemni nowej generacji, GROM w szkoleniu - zadania, GROM w działaniach oraz Dowódcy GROM. W środku można znaleźć m.in. historię powstania Jednostki Wojskowej GROM, wybór patrona, historię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, przekazanie sztandaru, opis Sali Tradycji, historię spotkań z Cichociemnymi, opis symboli GROM, GROM w szkoleniu: selekcja i szkolenie, opis taktyk: czarnej, zielonej i niebieskiej, GROM w działaniach: Haiti, Bałkany, Afganistan, Kuwejt, Irak; biografie Dowódców GROM.

Wydawnictwo:
Data premiery: 2005
Liczba stron: 155

okładka albumu GROM 1990-2008

"GROM 1990 - 2008"

OPIS WYDAWCY:

Album wydany z inicjatywy Wydziału Wychowawczego i Operacji Psychologicznych Jednostki Wojskowej GROM.


Album został podzielony na cztery części: Cichociemni nowej generacji, GROM w szkoleniu - zadania, GROM w działaniach oraz Dowódcy GROM. W środku można znaleźć m.in. historię powstania Jednostki Wojskowej GROM, wybór patrona, historię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, przekazanie sztandaru, opis Sali Tradycji, historię spotkań z Cichociemnymi, opis symboli GROM, GROM w szkoleniu: selekcja i szkolenie, opis taktyk: czarnej, zielonej i niebieskiej, GROM w działaniach: Haiti, Bałkany, Afganistan, Kuwejt, Irak; biografie Dowódców GROM.

Wydawnictwo:
Data premiery: 2008
Liczba stron: 179

okładka albumu GROM 1990-2010

"GROM 1990 - 2010"

OPIS WYDAWCY:Wydawnictwo:
Data premiery: 2010
Liczba stron: 208


okładka ksiązki "Grom.pl" Jarosława Rybaka

"GROM.pl" J. Rybak

OPIS WYDAWCY:

Jarosław Rybak od kilku lat cieszy się zaufaniem środowiska związanego z jednostką specjalną GROM. Tylko dzięki temu mogła powstać ta publikacja. Autor dotarł do uczestników zdarzeń i zrelacjonował ich wrażenia. Dlatego czytelnik otrzyma niespotykany, nie tylko na polskim rynku księgarskim, zbiór osobistych wspomnień komandosów GROM-u. Czytając "GROM.PL" odniosłem wrażenie, jakbym rozmawiał ze swoimi żołnierzami, którzy wspominają wydarzenia z kolejnych ćwiczeń i operacji. Autorowi udało się wiernie oddać szczegóły ich działań. W publikacji znajdziemy nadzwyczaj duży, niepublikowany jeszcze tak szeroko, zbiór informacji. Unikatem jest kilkadziesiąt fotografii, pokazujących początki jednostki jak i zrobionych w czasie operacji na Bliskim Wschodzie. Niektórych z nich nie widziałem od lat, gdyż leżały w domowych archiwach żołnierzy. W książce znalazły się nigdy nie ujawnione mapy obrazujące teren działania komandosów w Afganistanie, Zatoce Perskiej i Iraku
generał Sławomir Petelicki

Wydawnictwo: Jeden Świat
Data premiery: 2005-01-01
Liczba stron: 271


okładka książki "Grom2.pl" Jarosława Rybaka

"GROM2.pl" J. Rybak

OPIS WYDAWCY:

Drugie poszerzone, uzupełnione wydanie monografii jednostki GROM wydanej przez naszą oficynę w 2004 roku. Książka rozwiewa mity narosłe wokół jednostki. Jest niespotykanym, nie tylko na polskim rynku księgarskim, zbiorem osobistych wspomnień komandosów GROM-u. Autor spędził kilka miesięcy wśród żołnierzy biorących udział w misjach w Kosowie, Macedonii, Bośni, Afganistanie, Kuwejcie i Iraku. Publikacja zawiera nadzwyczajny zbiór informacji pokazujący szerszy kontekst działania polskich jednostek specjalnych. Unikatem jest 426 fotografii, w tym 26 niepublikowanych wcześniej fotografii i fotokopii dotyczących Cichociemnych oraz żołnierzy batalionu Parasol. To lektura obowiązkowa nie tylko dla ludzi interesujących się wojskowością.

Wydawnictwo: Jeden Świat
Data premiery: 2009-05-11
Liczba stron: 448


"GROM - Siła i Honor" S. Petelicki, M. Komar

OPIS WYDAWCY:

Generał Petelicki zajmująco opowiada o ostatnich trzydziestu latach swego życia: o tradycji rodzinnej i pracy w wywiadzie, a przede wszystkim o jednostce GROM i walce z terroryzmem. Szczegółowo przedstawia historię GROMU, ukazując żmudną drogę od rozkazu o utworzeniu jednostki do jej pierwszej akcji bojowej, następnie zaś do akcji kolejnych, o których opinia publiczna albo nie wie, albo też wie bardzo mało. Równie tajemnicze są szczegóły codziennego funkcjonowania jednostki specjalnej, a opowieści Sławomira Petelickiego sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 2010-11-24
Liczba stron: 304


okładka książki "Krew snajperów"

"Krew snajperów" K. Kotowski, K.K. Soyka

OPIS WYDAWCY:

Snajperzy GROM-u od momentu sformowania jednostki w 1990 roku są jednymi z najlepszych strzelców na świecie. Specjalne wyszkolenie, niepowtarzalna taktyka walki, niezwykła wytrzymałość fizyczna i psychiczna, a przede wszystkim sprawdzone umiejętności strzeleckie to cechy każdego snajpera z tej jednostki. Jugosławia, Kosowo, Irak, Afganistan , Syria i wiele innych – od lat w miejscach, gdzie zaczyna się konflikt, pojawiają się strzelcy GROM-u.

Podpułkownik rezerwy Karol Soyka ukazuje działania snajperów podczas nieopisanych dotąd akcji. Opowiada, jak konflikt wygląda z bliska, i oddaje realia pola walki na podstawie doświadczeń własnych i towarzyszy broni. To opowieść nie tylko o ogromnej wytrwałości i sile snajperów, ale również o poświęceniu i kosztach, jakie ponoszą osoby decydujące się na wykonywanie tego niezwykle ryzykownego zawodu.

Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 2017-06-28
Liczba stron: 200


okładka książki "Lubliniec.pl cicho i skutecznie" Jarosława Rybaka

"Lubliniec.pl: cicho i skutecznie" J. Rybak

OPIS WYDAWCY:

Pierwszy raz w koszarach w Lublińcu pojawiłem się w lutym 1989 r. na przysiędze wojskowej kolegi z drużyny harcerskiej. Byliśmy wtedy uczniami szkoły średniej, zafascynowanymi survivalem i książkami o Cichociemnych. Jeśli któryś z nas chciał iść do wojska, to do tej tajemniczej jednostki. Kilku tam trafiło. Kolejny bardzo się starał, z perspektywy czasu widzę, że miał kapitalne predyspozycje, ale nie udało mi się przekonać wojskowych urzędników i musiał zostać czołgistą. Takie były czasy...

Od 1997 r. specjalistów obserwowałem jako dziennikarz: w jednostce, na poligonach i na misjach. Spotykałem się z nimi w Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Iraku i Afganistanie.

Dzięki pracy w Ministerstwie Obrony Narodowej i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego mogłem na opisywane historie patrzyć jednocześnie oczami uczestników wydarzeń oraz decydentów, którzy wojskową rzeczywistość kreowali.

Efektem tych doświadczeń jest ta książka.

Wydawnictwo: CreatioPR
Data premiery: 2011-11-09
Liczba stron: 336


okładka książki "Operacja Little Flower" Huberta Królikowskiego

"Operacja Little Flower" H. Królikowski

OPIS WYDAWCY:

Autor przedstawia operację Little Flower jako zdarzenie istotne dla historii polskiej wojskowości na tle krwawej, ale i pasjonującej historii Bałkanów.

Operacja "Little Flower" - zatrzymanie serbskiego zbrodniarza wojennego Slavka Dokmanovicia, dokonane 27 czerwca 1997 przez operatorów JW 2305 (GROM). Było to pierwsze pojmanie jednego ze sprawców czystek etnicznych podczas wojen w b. Jugosławii.

Seria Operacje Specjalne

Wydawnictwo: GDW Gdański Dom Wydawniczy Sp. z o.o.
Data premiery: 2002-05-21
Liczba stron: 208


 
okładka książki "Operator 594" Krzysztofa "Puwala" Puwalskiego - weterana Jednostki Wojskowej GROM

"Operator 594" Krzysztof Puwalski

OPIS WYDAWCY:

Krzysztof Puwalski – PUWAL – 22 lata w Siłach Specjalnych w tym 12 lat w GROM-ie.

Ten czas to spełnienie jego marzeń.

Historia Operatora /594/ to niezwykła przygoda człowieka z determinacją dążącego do upragnionego życiowego celu.

W książce znajdziesz przykłady ludzkiej wytrwałości, siły, pasji, pragnienia przeżycia przygody, akcji i adrenaliny, ale też wyczerpania, tęsknoty, oraz walki z samym sobą.

Dotkniesz świata jednostek specjalnych dostępnego tylko dla wybranych.

Przeczytasz o najbardziej spektakularnych akcjach bojowych w Iraku i Afganistanie, podczas których z narażeniem życia operatorzy zespołów bojowych ratowali zakładników i neutralizowali terrorystów. To akcje, które do tej pory nie wyszły poza teczki operacji oznaczonych klauzulą TAJNE.

W GROM-ie selekcja nigdy się nie kończy.

Jak wiele możesz poświęcić, aby osiągnąć swój wymarzony cel? Czy masz w sobie siłę, która umożliwi ci dokonanie niemożliwego?

Pamiętaj, że wszystko czego pragniesz jest po drugiej stronie strachu.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2020-09-02
Liczba stron: 352


 
okładka książki "Ostatni samuraj"

"Ostatni samuraj" A. Czupryn, D. Kowalska

OPIS WYDAWCY:

Generał Sławomir Petelicki, twórca jednostki specjalnej GROM w oczach rodziny, przyjaciół i podwładnych.

Kilkanaście wyjątkowych, nigdy wcześniej nie publikowanych rozmów o generale Petelickim. Poznajemy więc generała jako nastolatka, niesfornego rozrabiakę wzbudzającego respekt na podwórku i w szkole, od dzieciństwa zakochanego w służbach specjalnych i Jamesie Bondzie. Potem studenta prawa, oficera wywiadu działającego w Stanach Zjednoczonych i Szwecji, wreszcie widzimy go w roli swego życia – twórcy i pierwszego dowódcy jednostki specjalnej GROM.

Z tych rozmów wyłania się generał ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami, człowiek z krwi i kości: uparty, narwany, zadziorny, trochę narcystyczny, a jednocześnie zakochany w wojsku, swojej ojczyźnie, lojalny kompan, dobry ojciec, odważny żołnierz.

Wydawnictwo: Czarna owca
Data premiery: 2013-06-05
Liczba stron: 432


okładka książki "Ostatnich gryzą psy" NAVALa

"Ostatnich gryzą psy" NAVAL

OPIS WYDAWCY:

Prawdziwe wspomnienia GROM-owca o szczęściu, jakie trzeba w życiu mieć, bo nie zawsze chęci i umiejętności pozwalają, by osiągnąć obrany cel. Ale to też obraz determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której, początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces.

Na stronach tej książki znajdziecie fizyczny wysiłek do bólu po krew, nie znajdziecie jednak chwili zwątpienia i poddania się. W książce nie ma gotowej recepty na sukces, jak autor często poważa, każdy ma inna drogę do celu, ale jest w niej nadzieja, że jak on dał radę, to czemu wy macie nie dać! Naval nie zawsze był operatorem GROMu. By nim się stać w jego przypadku trzeba było być wcześniej dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a i drobnym przemytnikiem. Taka była jego droga, inni chłopcy byli wcześniej technikami szkół rolniczych, prokuratorami, strażakami, a nawet trafił się architekt, być żołnierzem tej Jednostki, to bycie żołnierzem uniwersalnym, dla każdego dobrego chłopaka jest w GROMie miejsce. Te nabyte czasami mimowolnie w cywilu umiejętności pozwalają przejść selekcję i kurs podstawowy. Ale to nie koniec, zdradzi wam, że selekcja w GROMie trwa wiecznie.

Ta książka zabierze was w podróż w czasie, od zwykłego mało miejskiego dzieciństwa po ciężką pracę w zespole bojowego w GROMu.

Naval opowiedział wam wcześniej swą historię jak „Przetrwać Belize”, ale by móc poznać sztukę przetrwania w ekstremalnych warunkach belizeńskiej dżungli, nusiał wcześniej przetrwać… Starsze siostry, szkołę zawodową, zasadnicza służbę wojskową w Lublińcu, misję w Libanie, pracę robotnika i strażnika w fabryce, selekcję, usunięcie z kursu podstawowego w GROMie i polityczne zawirowanie w około GROMu. To żadne bohaterstwo, to życie, dla tego warto przeczytać tę książkę! Ona pokaże Ci że i Twoje życie wcale nie jest nudne i że warto mieć cel, a do niego dobry plan.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2017-01-11
Liczba stron: 268


"Przetrwać Belize" NAVAL

OPIS WYDAWCY:

NAVAL – służył w GROM-ie przez czternaście lat jako operator w zespole bojowym. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także odznaczony Złotą Odznakę GROM-u, której to otrzymanie dla żołnierzy JW. GROM jest najwyższym zaszczytem.

Zanim przeszedł selekcję do najbardziej elitarnego oddziału wojsk specjalnych w Polsce, był ślusarzem-spawaczem, już w GROMie obronił pracę magisterską na temat służb specjalnych. By dostać się do GROMu przeszedł długa drogę, był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego, służył w Libanie w misji pokojowej ONZ. W 2012 roku usłyszeli on nim wszyscy, gdy do sklepów trafiła gra komputerowa Medal of Honor. Warfighter – Naval był dla jej twórców jednym z dwóch pierwowzorów postaci GROM-owca, w którą może wcielić się gracz.

Po zakończeniu czynnej służby wojskowej Naval wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem instytucje charytatywne i pozarządowe (m.in. PAH) oraz służby mundurowe. Działa społecznie (jest wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego)) i prowadzi własną firmę – Naval Polska.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2017-12-01
Liczba stron: 246


okładka książki "Szturman" pułkownika Krzysztofa Przepiórki

"Szturman" K. Przepiórka, D. Rutkowski

OPIS WYDAWCY:

„Żeby dostać się do jednostki specjalnej musisz przejść selekcję. Chodzi o to, czy masz odpowiednie predyspozycje psychiczne do bycia specjalsem“. Tak swoją opowieść rozpoczyna Krzysztof Przepiórka, współtwórca Gromu, który w rozmowie z Dominikiem Rutkowskim zdradza nie tylko tajniki swojej służby, ale opowiada także o słynnych akcjach bojowych.

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Data premiery: 2017-09-27
Liczba stron: 368


okładka książki "Tajne akcje snajperów GROM"

"Tajne akcje snajperów GROM" T. Marzec

OPIS WYDAWCY:

Wszystko co ma z nimi związek jest ściśle tajne. Nikt nie wie nawet, ilu ich jest. Na pewno niewielu, bo do tego elitarnego grona niełatwo się dostać. O tym gdzie byli i jakie wykonywali zadania, nie wiedzą często nawet najbliżsi.

Snajperzy Jednostki Specjalnej GROM to najbardziej tajemnicza grupa polskich żołnierzy. Dziennikarzowi Tomaszowi Marcowi udało się przekonać kilku z nich, żeby opowiedzieli między innymi o „zimnym strzale”, „pierwszej selekcji”, zatrzymaniu „Rzeźnika” i odległości, z jakiej są w stanie precyzyjnie trafić w kwadrat wielkości ludzkiego oka.

Wydawnictwo: The Facto
Data premiery: 2014-11-05
Liczba stron: 224


okładka książki "Task Force 50" Jarosława Rybaka

"Task Force 50. Operacja Sledgehammer" J. Rybak

OPIS WYDAWCY:

To była pierwsza w historii Wojska Polskiego operacja ratowania zakładników uwięzionych przez terrorystów samobójców. Ośmiu żołnierzy z Task Force-50, zespołu z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, zaryzykowało życie, żeby wykonać to skrajnie niebezpieczne zadanie. O misji w Afganistanie opowiada kilkudziesięciu świadków opisywanych wydarzeń, specjalsów służących w Task Force-50. Dzięki tej książce na tajne operacje można spojrzeć oczami ludzi z jednego z najbardziej elitarnych oddziałów specjalnych na świecie.

Nie jest łatwo przeniknąć do świata specjalsów. Poznaję go od ponad piętnastu lat. Pierwszy reportaż o żołnierzach z Lublińca napisałem w 1997 roku. Potem obserwowałem ich w koszarach, na poligonach i misjach: w Macedonii, Iraku, Afganistanie. W międzyczasie kapituły komandosów z GROM-u i Lublińca wyróżniły mnie odznakami honorowymi swoich jednostek, pracowałem w Ministerstwie Obrony Narodowej i Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Myślę więc, że dosyć dobrze znam to środowisko. Jestem autorem kilku książek o polskich jednostkach specjalnych, ale nigdy wcześniej nie relacjonowałem takiej historii.

Wydawnictwo: Ender
Data premiery: 2013-10-09
Liczba stron: 228


okładka tomiku poezji To nie jet czas dla poetów

"To nie jest czas dla poetów" M. Andruk

OPIS WYDAWCY:

“To nie jest czas dla poetów”, ale czy to będzie Jego czas?

Wydaje się, że poezja Michała Andruka całkiem dobrze wpisuje się w otaczającą nas rzeczywistość. Porusza sprawy nam bliskie, lecz niebanalne, dotyka pewnych przestrzeni, od których bardzo często staramy się uciec w codziennym pędzie. Jest swojego rodzaju antidotum na świat, co jest zasługą jej prostej, oszczędnej formy. Czy dzisiejszy świat potrzebuje jeszcze poetów? Nawet jeśli tak, to pewnie mało kto się do tego przyzna. A szkoda. Poezja jako jedna z niewielu przestrzeni daje nam -jeśli nie odpowiedzi na ważne pytania- to wskazówki, które rozjaśniają nasze umysły.

Znajdźmy je także i w tej poezji.

Irena Łobaczewska

Wydawnictwo:
Data premiery:
Liczba stron:

Tomik możecie kupić bezpośrednio u Autora - weterana Jednostki GROM - na allegro: https://allegro.pl/oferta/to-nie-jest-czas-dla-poetow-8420160793

okładka książki Trzynaście moihc lat w jednostce GROM

"Trzynaście moich lat w JW GROM" A.K. Kisiel, M. Rak

OPIS WYDAWCY:

W tej pierwszej tego typu książce w Polsce - wspomnieniach operatora współczesnych polskich, wojskowych jednostek specjalnych - Andrzej K. Kisiel opisuje trzynaście lat służby w Jednostce Wojskowej 2305, bardziej znanej jako GROM.

Nie znajdziecie tu wielu informacji o datach, celach i technicznych aspektach akcji. Pokazujemy operatora GROM-u z jego bardziej ludzkiej, prywatnej strony – jako człowieka, który spełnił swoje marzenie o służbie w najbardziej elitarnej jednostce Wojska Polskiego.

Opisaliśmy drogę Andrzeja do GROM-u, od najmłodszych lat i fascynacji wojskiem, poprzez liceum wojskowe, szkołę podchorążych i 1 Pułk Specjalny Komandosów. Zdradzamy szczegóły selekcji i kursu podstawowego – dwóch etapów, które trzeba przejść, by założyć upragniony szary beret. Nie boimy się opowiedzieć o błędach i wypadkach podczas szkolenia. Szczerze opisujemy atak na platformę KAAOT, czyszczenie wejścia do i samego portu Umm Qasr oraz początki współpracy z amerykańskimi Navy SEAL. Współpracy, która przerodziła się w Braterstwo. I dalej – 4 tury bojowe w Iraku, ponad 100 akcji bojowych tzw. direct action, Afganistan – jest o czym opowiadać...

Dochód ze sprzedaży książki, uzyskany przez Wydawnictwo, zostanie przeznaczony w całości na utrzymanie Miejsca Pamięci żołnierzy JW GROM, którzy zginęli podczas szkolenia i działań bojowych. Miejsce Pamięci zlokalizowane jest na terenie Jednostki.

Wydawnictwo: Siła i Honor
Data premiery: 2012-11-13
Liczba stron: 344 (zależna od wydania)

Książkę możecie kupić bezpośrednio u autorów: https://trzynascie.com/pl/p/Trzynascie-moich-lat-w-JW-GROM/75

okładka książki "Wir. Na linii ognia" Krzysztofa Pluty

"WIR. Na linii ognia" E. Żemła, K. Pluta

OPIS WYDAWCY:

Potrafi zabijać. Ale wyszkolono go, by ratował życie.

Żołnierz, z którym walczysz ramię w ramię, przyjdzie ci z pomocą, gdy zostaniesz ranny. Opatrzy cię. Wyprowadzi spod ognia nieprzyjaciela. Zaryzykuje swoim życiem, by ratować twoje. Jeśli będzie naprawdę ciężko, zostanie przy tobie. Jego twarz będzie ostatnim obrazem w twojej pamięci.

Wir poznał najczarniejsze oblicza współczesnej wojny. Był na misjach w Macedonii, Afganistanie i Iraku. Dziesiątki razy uratował życie rannym żołnierzom i cywilom. Pamięta też tych, których ocalić nie zdołał. Najgorzej, gdy twoim pacjentem jest dziecko. Tego się nie zapomina.

To nie jest opowieść o zwykłym komandosie. To historia medyka pola walki. Pierwszego Polaka, który ukończył elitarny amerykański kurs medyków sił specjalnych pod okiem instruktorów Delta Force.

Gdy wszyscy w bazie siadali do wigilii, my ratowaliśmy życie rannym chłopakom przy bramie. Wokół krew, bandaże, nosze… Wracający z pola polski patrol śpiewał kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Każde auto, które nas mijało, milkło…

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data premiery: 2019-04-01
Liczba stron: 320

okładka książki Wojska Specjalne 2007-2012

"Wojska Specjalne 2007-2012"

OPIS WYDAWCY:

Album wydany z okazji 5 lecia Wojsk Specjalnych.

Wydawnictwo:
Data premiery: 2012
Liczba stron:

okładka albumu 10 lat Wojsk Specjalnych

"Wojska Specjalne 2007-2017"

OPIS WYDAWCY:

Album wydany z okazji 10 lecia Wojsk Specjalnych.

Wydawnictwo:
Data premiery: 2017
Liczba stron:

"Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP" B. Pacek

OPIS WYDAWCY:

Historia wszystkich polskich Wojskowych Jednostek Specjalnych. Opis powstania samodzielnego rodzaju Sił Zbrojnych RP oraz utworzenia Dowództwa Wojsk Specjalnych. Najważniejsze dokonania, symbole i rozwój tych jednostek: JW AGAT, JW FORMOZA, JW GROM, JW Komandosów, JW NIL i 7 Eskadry Działań Specjalnych.

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Data premiery: 2019-06-03
Liczba stron: 296

okładka książki "Zanim uderzył GROM"

"Zanim uderzył GROM" M. Olton

OPIS WYDAWCY:

Bardzo bogato ilustrowana historia jednostek specjalnych i wojsk powietrznodesantowych Wojska Polskiego od roku 1918 do czasów współczesnych. Album oprócz historii ugrupowań opisuje umundurowanie i wyposażenie - zawiera mnóstwo cz/b i kolorowych fotografii, w tym wiele nigdy wcześniej nie publikowanych. Książka jakiej dawno nie było na rynku publikacji militarnych!

Wydawnictwo: Wydawnictwo ZP
Data premiery: 2012-06-08
Liczba stron: 272

okładka książki "Zatoka" autorstwa NAVALa

"Zatoka" NAVAL

OPIS WYDAWCY:

Gdy świat wstrzymał oddech…

Transmisje na żywo we wszystkich krajach świata, miliardy telewidzów, szok i niedowierzanie komentatorów. Kiedy dwa samoloty uderzały w nowojorskie wieże World Trade Centre, chyba wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że nasz świat nieodwracalnie się zmienił.

Najszybciej do nieuchronnej wojny na Bliskim Wschodzie przygotowani byli polscy operatorzy z jednostki GROM. Wyczerpujący trening rozpoczęli jeszcze w Polsce: skoki z tankowca we wzburzone fale Bałtyku, zdobywanie platformy wiertniczej, trening abordażu – to wszystko miało ich przygotować do wyzwań podczas operacji na wodach Zatoki Perskiej.

Ich domem na długie miesiące stanie się wielki hangar w amerykańskiej bazie Doha, codziennością kanonady na spalonej słońcem pustyni i niebezpieczne operacje na wodach Zatoki.

Dzięki ich poświęceniu, profesjonalizmowi i ciężkiej pracy zasłużyli na przyjaźń i braterstwo broni żołnierzy z legendarnej jednostki NAVY SEAL.Ta misja to dowód na to, jak ciężko operatorzy GROM-u musieli walczyć o swoje miejsce w historii.

Każdy ma w życiu to, na co się odważy. Naval

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Data premiery: 2017-09-13
Liczba stron: 288

okładka książki Cel za horyzontem. Opowieść snajpera GROMu.

"Cel za horyzontem" K. K. Soyka, K. Kotowski

OPIS WYDAWCY:

Sensacyjne wspomnienia snajpera GROM, jednego z najbardziej doświadczonych oficerów tej jednostki. Podpułkownik Karol K. Soyka ujawnia prawdziwe oblicze elitarnego i sławnego ugrupowania komandosów. Opowiada o tym, jaka naprawdę jest ta jednostka, jak działa i z jakich „zabawek” lubi korzystać. Książka opowiada też o tym, jak przeprowadza się selekcję i buduje mentalność najlepszych żołnierzy. Opisuje arcytrudne operacje przeprowadzone w najniebezpieczniejszych miejscach na ziemi – w Iraku, Zatoce Perskiej czy na Haiti, i to nie z perspektywy sztabowca, ale uczestnika akcji, który nie raz pociągnął za spust, by przeżyć i skutecznie chronić swoich kolegów oraz cywili. Opowieść Soyki daje szansę zrozumieć jak skutecznym narzędziem dysponujemy w trwającej właśnie wojnie z terroryzmem.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Data premiery: 2017-05-31
Liczba stron: 288


Jeśli Twoim zdaniem brakuje jakieś książki w tym zestawieniu to napisz wiadomośc na kontakt@silentheroes.pl.