Bezzałogowe statki powietrzne w Wojskach Specjalnych

Żołnierze Jednostki Wojskowej NIL

Obecny konflikt w Ukrainie pokazuje jak ważne jest posiadanie na wyposażeniu bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Obserwacja ruchu wojsk przeciwnika, uzyskanie obrazu terenu za przeszkodą, naprowadzanie ognia moździerzowego lub artylerii. To tylko kilka sposobów wykorzystania.

W Wojskach Specjalnych są wykorzystywane od kilkunastu lat. Generalnie za zabezpieczenie informacyjne operacji specjalnych poprzez wydzielenie elementów wsparcia dla zadaniowych zespołów bojowych oraz komponentów wojsk specjalnych odpowiedzialna jest Jednostka Wojskowa NIL. Sekcja rozpoznania obrazowego (IMINT, z angielskiego „imagery intelligence”) z JW NIL posługuje się takimi środkami technicznymi, jak samoloty bezzałogowe typu ScanEagle (nieco większy, startujący z wyrzutni startowej) i Fly Eye(mniejszy, wypuszczany z ręki). Wykorzystują przyrządy elektrooptyczne do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w podczerwieni i termowizji. Pracują przed akcją, żeby pozyskać informacje niezbędne do jej zaplanowania, oraz w jej trakcie. Bezzałogowce krążą nad miejscem zdarzenia i przesyłają dane o przemieszczaniu się operatorów oraz miejscu pobytu poszukiwanych osób.

Żołnierze Jednostki Wojskowej NIL w Afganistanie

Pierwsze FlyEye weszły na wyposażenie Wojska Polskiego na podstawie umowy z listopada 2010 obejmującej 2 zestawy (8 bsl) i trafiły do JW NIL, która wykorzystała je w misjach bojowych w Afganistanie. Z kolei ScanEagle trafiły do polskich Wojsk Specjalnych na początku 2011 roku jako część wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych. Był to efekt umowy o partnerstwie strategicznym naszych i amerykańskich wojsk specjalnych. W lutym 2013 roku podpisano umowę na dostawę kolejnych 12 zestawów FlyEye (48 bsl), z których 9 trafiło do JW NIL.

Już wtedy operator z tej Jednostki podkreślał jak bardzo są istotne: „Bezzałogowe samoloty rozpoznawcze to dziś podstawowe wyposażenie jednostek specjalnych. Dzięki nim możemy z ukrycia prowadzić wielogodzinną obserwację danego obiektu i wkroczyć do akcji w najbardziej dogodnym do tego momencie„.

Obecnie BSP FlyEye wykorzystywane są także m.in. przez Jednostkę Wojskową AGAT. Na wyposażeniu Jednostki Wojskowej Komandosów znajdują się np. nano drony Black Hornet. Z kolei Jednostka Wojskowa GROM na przełomie 2005/2006 roku pozyskała izraelskie drony Aeronautics Orbiter.

W Wojskach Specjalnych jest miejsce dla osób o różnych umiejętnościach, doświadczeniach, zainteresowaniach. Mechanicy, logistycy, informatycy, medycy, operatorzy BSP, chemicy, kierowcy, itp. Możliwości jest wiele. 

źródło: Polska Zbrojna, Milmag

Fot. JW NIL, Tomasz „Qna” Chochół

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *