Agat ćwiczy skoki

Od poniedziałkowego poranka mieszkańcy Rybnika słyszeli odgłosy wojskowego śmigłowca. To żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT (i kilku innych Jednostek) ćwiczyli skoki do wody Zalewu Rybnickiego. Mimo, iż loty odbywały się dzisiaj przez cały dzień to jeszcze nie koniec, a widok śmigłowca będzie towarzyszył Rybniczanom jeszcze przez kilka dni.

Jak poinformował rzecznik prasowy JW AGAT – major Mariusz Łapeta:

„Dzisiaj odbywały się zajęcia ze skoków do wody. To high-level – najwyższy stopień wyszkolenia. Żeby otrzymać stopień instruktora, trzeba oddać ileś skoków. Dlaczego nad zalewem? Bo jest ciepła woda w porównaniu do innych zbiorników”.

„Ćwiczenia trwają od poniedziałku do piątku, bo takie mamy okienko pogodowe. Najtrudniej było wykonać te skoki do wody, bo Zalew Rybnicki jest specyficzny, powoduje pewne zawirowania, jeżeli chodzi o kwestie wiatru, a to jest bardzo ważne szczególnie z tych skoków ze spadochronem niekierowanym, czyli AD-95. Do piątku śmigłowce będą kursować i zrzucać spadochroniarzy.

To są cykliczne ćwiczenia. Rozpoczęliśmy skokami do wody. Aby żołnierz został w jednostce instruktorem, musi odbyć także skoki do wody, natomiast teraz odbywają się normalne skoki. Mamy do dyspozycji dwie jednostki latające, to jest PZL W3 Sokół oraz Mi 8. Skoki wykonywane są ze spadochronów: desantowego, niekierunkowego AD-95 oraz ze spadochronu AD-200- tzw. kierowanego. Skoki wykonywane są na terenie lotniska w Gotartowicach. Każdy żołnierz w skali roku ma obowiązek wykonać w ramach szkolenia odpowiednią liczbę skoków, bo przypomnę, jednostka ma charakter aeromobilny. Ćwiczy Jednostka Wojskowa Agat z Gliwic pozostająca w rodzaju sił zbrojnych wojsk specjalnych”.

źródło. Rybnik.com.plRadio90.pl

Fot. st. szer Sebastian Brzezina /Jednostka Wojskowa Agat

Comments

  1. Pingback: AGAT ćwiczył skoki [FILM] – B3 Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *