Jednostka Wojskowa AGAT będzie skakać na Nato Days 2022

Jednostka Wojskowa AGAT - NATO Days

Jednostka Wojskowa AGAT ponownie zaprezentuje się na Dniach NATO & Dniach Sił Powietrznych Armii RC. Na ten rok przygotowała dynamiczny pokaz w postaci skoku HALO oraz statyczny pokaz swoich pojazdów. A wszystko to w Ostrawie w dniach 17-18 września.

HALO to skrót od słów „High Altitude, Low Opening”, co w praktyce oznacza, że wyskok z samolotu odbywa się na dużej wysokości, po którym następuje swobodny spadek i otwarcie spadochronów na wysokości około jednego kilometra. Polska jednostka specjalna wyskoczy z samolotu CASA C-295.

Jednostka Wojskowa AGAT - NATO Days

„Widzieliśmy już skoki członków polskiej jednostki specjalnej AGAT na poprzednich latach Dni NATO, ale po raz pierwszy zobaczymy skok HALO, podczas którego spadochroniarze mogą osiągnąć prędkość do 200 km/h” – mówi Zbyněk Pavlačík, prezes Jagello 2000. „Do jego przeprowadzenia i widoczności, jednak potrzebne są sprzyjające warunki pogodowe, ponieważ polskie zespoły specjalne będą skakać z wysokości 4000 m w trzech grupach, po pięć do sześciu osób każda“.

Oprócz dynamicznego pokazu polscy specjaliści zademonstrują również swoją technologię naziemną. Zwiedzający mogą spodziewać się na przykład pojazdu terenowego HMMWV lub pojazdu opancerzonego Oshkosh M-ATV.

Jednostka Wojskowa AGAT - NATO Days

Po raz pierwszy Jednostka Wojskowa AGAT na Nato Days pojawiła się w 2016 roku, a w ubiegłym roku za współpracę w obszarze bezpieczeństwa otrzymała z rąk prezydenta Ostrawy wyróżnienie – wstęgę do sztandaru. 

źródło: natodays.cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *