77 rocznica zrzutów na Wilgę

Delegacji Jednostki Wojskowej NIL na obchodach 77 rocznicy zrzutów na zrzutowisko "Wilga"

19 grudnia 2021 roku na zrzutowisku „Wilga” odbyła się uroczystość upamiętniająca 77 rocznicę zrzutów alianckich dla 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Uroczystość na osiedlu Polanki w Szczawie zorganizowali przedstawiciele Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK, na ich zaproszenie przybyli między innymi przedstawiciele Wojsk Specjalnych z Jednostki Wojskowej NIL, którzy złożyli wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą te wydarzenia.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - 1 PSP AK na obchodach 77 rocznicy zrzutów na zrzutowisko "Wilga"

Warte odnotowania jest zarówno to, iż na zrzutowisko „Wilga” dokonano zrzutu 12 Cichociemnych, jak i to, że kilka lat temu przez Polankę przebiegał jeden z etapów selekcji do JW NIL. Tak wspominał to „Kornik” – dziś już emerytowany żołnierz NILa:

Służąc jeszcze w Jednostce Wojskowej NIL, miałem zaszczyt kierować selekcjami, i właśnie kilka lat temu jeden z etapów przebiegał dokładnie przez osiedle Polanki. Zupełnie nie świadomi tak bogatej historii tych miejsc, dokonywaliśmy sprawdzenia kandydatów do jednostki specjalnej. W ostatnią niedzielę wracając w to miejsce, mocniej bije moje serce.

Działanie w górach to ciężkie i specyficzne działania. Dlatego selekcje do wojsk specjalnych odbywają się w górach, bo: „GÓRY WSZYSTKO WERYFIKUJĄ”.

Więcej m.in. o zrzutowisku WILGA możecie przeczytać na stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Fot. Robert Kora, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – 1 PSP AK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *