7 EDS szkoli Chorwatów

Instruktorzy z 7 Eskadry Działań Specjalnych szkolą kolegów z Chorwacji

Jak informuje 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, pod koniec czerwca w  Multinational Special Aviation Program Training Center (MSAP TC) zlokalizowanym na lotnisku Zemunik koło Zadaru zakończyło się zaawansowane szkolenie lotnicze z wykorzystaniem urządzeń noktowizyjnych. Brali w nim udział instruktorzy z 7 Eskadry Działań Specjalnych w składzie instruktor-pilot oraz instruktor-strzelec pokładowy.

Było to pierwsze tego typu szkolenie przeprowadzone w MSAP TC, którego celem było podniesienie zdolności załóg śmigłowców SZ Chorwacji do latania w warunkach nocnych z wykorzystaniem urządzeń NVG jak również doskonalenie współpracy z operatorami Wojsk Specjalnych. W szkoleniu w roli instruktorów uczestniczyli żołnierze 7. eskadry działań specjalnych. Obejmowało ono część teoretyczną i praktyczną, która odbywała się w warunkach nocnych w środowisku górskim (góry Velebit).

Instruktorzy z 7 Eskadry Działań Specjalnych szkolą kolegów z Chorwacji

Przedstawiciele chorwackiej armii podkreślili doświadczenie i zaangażowanie polskich instruktorów, dzięki którym chorwackie załogi uzyskały zdolność do wykorzystywania urządzeń NVG w realizacji zadań związanych ze wsparciem WS.

Szkolenie zostało zakończone nadaniem certyfikatów. Personel 7.eds w dalszym ciągu kontynuuje wsparcie militarne SZ Chorwacji, jak również doradza pozostałym krajom członkowskim MSAP w rozwoju ich zdolności w zakresie SOATU.

Instruktorzy z 7. eskadry działań specjalnych (7. eds) 33. Bazy Lotnictwa Transportowego od listopada 2020 roku doradzają chorwackim Siłom Zbrojnym w uzyskaniu zdolności do wystawienia SOATU (Special Operation Air Tasking Unit) do Sił Odpowiedzi NATO (SON).

Instruktorzy z 7 Eskadry Działań Specjalnych szkolą kolegów z Chorwacji

zdjęcia: MSAP TC

źródło: 3SLTr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *