69 rocznica śmierci Generała NILa

Generał August Fieldorf "NIL"

Dzisiaj mija 69 lat od śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa “Nila”, 24 lutego 1953 r. w Warszawie w więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały na nim wyrok śmierci. Generał Fieldorf był organizatorem i dowódcą Kedywu Komendy Głównej AK, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 27 lipca 2006 r. został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. Odznaczenie znajduje się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, gdzie przekazała je córka generała, Maria Fieldorf-Czarska.

Miejsce pochówku generała “Nila” do dziś nie jest znane. Historycy sądzą, że mógł on spocząć na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim.

Jednostka Wojskowa NIL pod pomnikiem Generała NILa

Tak ostatnie chwile skazanego zapamiętał prokurator Gatner:

„Byłem zdenerwowany, napięty. Czułem, że trzęsą mi się nogi. Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał. Po odczytaniu dokumentów zapytałem skazanego, czy ma jakieś życzenie. Na to August Fieldorf odpowiedział: »proszę powiadomić rodzinę«. Oświadczyłem, że rodzina będzie powiadomiona. Zapytałem ponownie, czy jeszcze ma jakieś życzenia. Odpowiedział, że nie. Wówczas powiedziałem: »zarządzam wykonanie wyroku«.

Kat i jeden ze strażników zbliżyli się do skazanego. Odbyło się to wszystko błyskawicznie. Nie używa-no przemocy, poza wykonaniem samego aktu powieszenia. Skazaniec nie był skrępowany – przynajmniej do momentu przystąpienia do egzekucji. Czy skrępowano mu ręce przed powieszeniem – nie pamiętam. Nie jestem pewien, czy przed egzekucją zawiązano więźniowi oczy […]. Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia. Nie krzyczał i nie wykonywał żadnych gestów”.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2009 roku Jednostka Wojskowa NIL przyjęła imię gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „NILA”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *