Wracamy do serii „5 pytań do…”. Dziś odpowiedzi udziela Wiehu – snajper z Jednostki Wojskowej Komandosów, który sprawnie rozprawia się z mitami dotyczącymi tej specjalności. Większość ludzi kojarzy snajperów z filmów akcji lub gier komputerowych. Rzeczywistość jest diametralnie różna, a celny strzał jest jedynie „wisienką na torcie” zadań tej specjalności. Chcesz wiedzieć kto byłby dobrym snajperem lub jakie ma inne zadania poza likwidacją celów? Zachęcamy do lektury.
1. Jeśli ktoś chciałby zostać snajperem w JWK to..:
Powinien się dobrze zastanowić i przemyśleć, czy faktycznie chce to robić, jakie będą tego konsekwencje. Przede wszystkim czy się nadaje, a nie tylko po to, aby być na jednostce, a później jakoś to będzie, ponadto nie kierować się tylko obejrzanymi filmami, bo film trwa godzinę, a rzeczywistość znacznie dłużej (czyli szkolenia, treningi, wyjazdy). Były przypadki, iż osoby rezygnowały z bycia snajperem, jest to duże obciążenie psychiczne.
2. Jakie cechy powinien posiadać snajper?
Musi być wszechstronnie wyszkolony, z zachowaniem cech szturmana (operatora). Ponadto spokojny, opanowany, cierpliwy, spostrzegawczy, warto posiadać również zdrowy rozsądek oraz zdolność koncentracji w każdych warunkach. Musi także umieć samodzielnie podejmować decyzje i oczywiście współpracować z innymi operatorami. Ponadto sprawny fizycznie wytrzymały, wytrwały i oczywiści skuteczny. Ponadto bez nałogów.
3. Jak długo trwa szkolenie snajpera?
Oprócz selekcji, rocznego kursu bazowego jest kurs snajperski, a później kolejne kursy specjalistyczne. Po latach takiego treningu finalnie okazuje się kto naprawdę nadaje się na snajpera.
4. Jaka jest rola snajpera w zespole?
Snajper, który jest członkiem zespołu wspiera go eliminując najważniejsze cele, często pracuje na rzecz grupy w odosobnieniu, odpowiednio zajmując pozycje. Prowadzi również obserwacje, zwiad, przekazuje informacje o przeciwniku oraz ostatecznie likwiduje zagrożenia.
5. Jakie są najczęstsze mity dotyczące snajperów?
– snajper nie jest samotnym wilkiem a la Tom Berenger,
– nie strzela wyłącznie z postawy leżącej może również prowadzić ogień z pokładu śmigłowca lub innej ruchomej platformy,
– nie jedzie w rejon konfliktu, aby wyłącznie oddawać strzały,
– nie zawsze strzela z dużego dystansu,
– nie zawsze trafia za pierwszym razem (słynne rekordowe dystanse).
Te i inne informacje o specjalności snajpera możecie znaleźć także w naszym materiale „Snajper w Wojskach Specjalnych„. Jeśli chcielibyście dołączyć do Jednostki Wojskowej Komandosów i zostać medykiem to zapraszamy do zakładki rekrutacja na stronie Jednostki
źródło: Cisi i skuteczni