K9 służą w Wojskach Specjalnych, m.in. w Jednostce Wojskowej Komandosów. Jako część zespołu przechodzą intensywne szkolenia oraz biorą udział w wykonywaniu zadań oraz operacji specjalnych. Wszystkie te psy mają charakter, pasję oraz motywację do służby – dają z siebie ponad 100% zaangażowania, co czyni z nich idealnego czworonożnego komandosa. Każdy z K9 ma swojego przewodnika, który dba o szkolenie psa, a równocześnie sprawuje nad nim opiekę. Między nimi zawiązuje się silna więź, po prostu przyjaźń! Jeden z takich przewodników odpowiedział na 5 pytań związanych ze służbą w duecie z czworonożnym komandosem.
1) Co jest najważniejsze w pracy z psem bojowym?
Dobry przewodnik ma nerwy ze stali i jest w stanie kontrolować swoje emocje. Ustala zasady i się ich trzyma. Jest konsekwentny -bez konsekwencji nie ma przewodnictwa, a jej brak prowadzi do tego, że pies nie wie, czego od niego oczekujemy. Psy mają dość proste rozumowanie, więc jeżeli coś wolno, to powinno być wolno zawsze, a jeśli nie wolno, to znaczy „nigdy”. Ważne jest aby ciągle budować więzi z psem poprzez ciągłe przebywanie z nim to prowadzi do co raz lepszej komunikacji, a to podstawa dobrego życia i pełnego zrozumienia obu stron.
2) Jak długo trwa wyszkolenie K9?
Szkolenie psa trwa cały czas. Pies ciągle uczy się nowych rzeczy, a to co już potrafi jest ciągle utrwalane i przypominane.
3) Jakie zadania ma pies bojowy?
Psy bojowe są używane podczas operacji specjalnych do wsparcia operatorów w terenie. Posiadają w zależności od potrzeb rożne specjalności: bicie w kagańcu, gryzienie, wyszukiwanie materiałów wybuchowych oraz tropienie. 4) Co K9 najbardziej lubi robić? Gryźć !
5) W jaki sposób został Pan opiekunem psa bojowego?
Zostałem opiekunem……bo to było dla mnie wyzwanie……coś nowego. Aby zostać przewodnikiem musiałem ukończyć podstawowe kursy i szkolenia i zdać egzaminy. Ale na tym nie koniec – aby zdobywać nowe umiejętności, wiadomości muszę uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach, prelekcjach, sympozjach…. A ponadto brać udział w przeróżnych ćwiczeniach (oczywiście razem z psem).
Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej na temat wyboru, szkolenia i pracy z psami bojowymi w Wojskach Specjalnych to zachęcamy do lektury artykułu Krzysztofa Puwalskiego – twórcy K9 w Jednostce Wojskowej GROM.
A jeśli chcielibyście dołączyć do Jednostki Wojskowej Komandosów i zostać opiekunem K9 to zapraszamy do zakładki rekrutacja na stronie Jednostki
źródło: Cisi i skuteczni
Fot. Daniel Dmitriew