Uczcili pamięć sojusznika

Jednostka Wojskowa GROM

1 marca na terenie obiektów szkoleniowych Jednostki Wojskowej GROM odbyła się uroczystość nadania jednemu z obiektów nazwy upamiętniającej majora Raszida Husajna Zijuda – żołnierza jordańskich sił specjalnych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele sił zbrojnych Jordanii, a także żołnierze GROMu. Z tej okazji przygotowano specjalną tablicę poświęconą Majorowi, a także krótki materiał filmowy poświęcony Jego pamięci.

Możemy się z niego m.in. dowiedzieć co kierowało żołnierzami GROM przy podejmowaniu decyzji o uhonorowaniu jednego z sojuszników.

„Raszida pierwszy raz spotkaliśmy w lutym 2016 roku w KASOTC. Zaprosił kilku z nas do swojego kompleksu. Ponieważ nie widzieliśmy nic o jego jednostce, oprowadził nas i przedstawił członkom swojego zespołu. Byliśmy pod wrażeniem profesjonalizmu jego zespołu, zdecydowaliśmy zorganizować wspólne ćwiczenia” – wspomina w filmie jeden z żołnierzy JW GROM.

 

Płk Tomasz Hauzer, który w latach 2012-2017 pełnił funkcję attaché wojskowego w Jordanii, podkreśla w filmie, że w czasie swojej misji wspierał współpracę obu państw w zakresie obronności.

„Major Zijud, którego poznałem i z którym kilkukrotnie prowadziłem długie dyskusje, zrobił na mnie wrażenie bardzo inteligentnego, młodego oficera, niezwykle oddanego służbie. Był wizjonerem, osobą z doskonałymi pomysłami i znakomitą wizją współpracy z polskimi siłami specjalnymi.

Jest to również wyraz szacunku dla rodziny majora Raszida. Dla nas jest to także symboliczny sposób, aby oddać hołd wszystkim poległy żołnierzom jordańskich sił zbrojnych, sil specjalnych”.

Major Zijud był dowódcą 71. batalionu sił specjalnych, podległego Jordańskiemu Połączonemu Dowództwu Operacji Specjalnych. 1 marca 2016 r. żołnierze jordańskich sił specjalnych zaatakowali kryjówkę bojowników Państwa Islamskiego (Daesz) w mieście Ibrid, w północnej części kraju. W czasie szturmu został ranny. Zmarł dwie godziny później w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *