1 procent a tylu potrzebujących

jeden procent

Mówią, że w życiu pewne są trzy rzeczy: podatki, śmierć i to, że Wojska Specjalne nie wymiękają. Jak co roku przychodzi czas, gdy na tapecie pojawiają się te pierwsze. Fiskus myśli jak tu nas oskubać, a ludzie kombinują jak tu oskubać skarbówkę. Od kilku lat jednym ze sposobów jest przekazanie 1% należnego podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP). Oto kilka naszych propozycji wybranych OOP, które wspierają Żołnierzy, Weteranów i ich rodziny, a którym możecie przekazać swój 1 procent.

O Waszą uwagę i pieniądze w tym roku walczy niemal 9 tysięcy organizacji, a dodatkowo w ramach organizacji można wskazać konkretnego beneficjenta. Jak wybrać tego jednego? Na to pytanie nie umiemy odpowiedzieć. Wiadomo, że najlepiej „sprzedają się” chore dzieci. Ale co z nieustraszonymi saperami, którzy zostali ranni w ubiegłym roku? To już musicie rozstrzygnąć sami. My tylko podpowiadamy, a kolejność na liście jest trochę przypadkowa.

 

Fundacje bliskie naszemu sercu

Fundacja Sprzymierzeni z GROM
KRS 0000375883

fundacja sprzymierzeni z grom

Każdego dnia w kraju i na misjach zagranicznych, swoim zdrowiem i życiem ryzykują polscy żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i Pożarnej oraz SOP, a także pracownicy cywilni służb medycznych i informacyjnych.

Statutowym celem Fundacji jest wsparcie medyczne, socjalne, prawne i psychologiczne oraz organizowanie opieki zdrowotnej dla funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w wyniku pełnienia służby w kraju lub za granicą oraz działania wspomagające ich rodziny w celu przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej i wyrównywania szans. Fundacja otacza szczególną opieką dzieci żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy pełniąc służbę dla Polski utracili swoje życie lub zdrowie.

 

KRS 0000488709

fundacja wspieram cicho i skutecznie

Fundacja „WSPIERAM cicho i skutecznie” została zarejestrowana 29 listopada 2013 roku. Tworzą ją wyłącznie kobiety – w większości żony żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów. Fundacja obejmuje swoją opieką rodziny żołnierzy oraz pracowników wojska Jednostek Wojsk Specjalnych, zarówno aktywnych zawodowo, jak i tych, którzy pozostają na rentach i emeryturach.

 

KRS 0000361265

fundacja dorastaj z nami

Wybuch miny w Iraku, roztrzaskany radiowóz, zawalona ściana płonącego budynku. W mediach to wypadek na służbie. W domu naszych podopiecznych – życiowa tragedia.

Zginął tata… I choć nie jesteśmy w stanie przywrócić dzieciom rodzica, możemy spróbować pomóc im dorastać. Liczymy, że przyłączysz się do naszej misji.

Fundacja pomaga dzieciom pracowników służb publicznych poległych lub poszkodowanych na służbie. Niesie pomoc psychologiczną, a także zapewnia wykształcenie, finansując swoim beneficjentom szkołę, studia, korepetycje, czy zajęcia pozalekcyjne.

 

KRS 0000304771

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju

Działalność Stowarzyszenia skupia się na wzajemnej pomocy weteranów rannych i poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, a także na wsparciu rodzin poległych kolegów. Niosą również pomoc innym – szczególnie dzieciom weteranów, które w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń potrzebują pomocy, ale też innym weteranom-żołnierzom, będącym w szczególnej potrzebie.

 

Wsparcie bezpośrednie dla Weteranów i Żołnierzy

Żołnierz Jednostki Wojskowej Formoza, a prywatnie – ratownik WOPR i pasjonat motocykli. W 2010 roku uległ wypadkowi i od tej pory walczy o powrót do zdrowia, ponieważ rozległe obrażenia kręgosłupa i mózgu spowodowały, że nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Zebrane środki zostaną przeznaczone na rehabilitację żołnierza.

Zbiórkę na rehabilitację Sebastiana prowadzi Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.
KRS 0000198280, cel szczegółowy: Sebastian Łukacki

 

Adam Kowal

Żołnierz Jednostki Wojskowej Formoza. Podczas ćwiczeń uległ wypadkowi – spadł z wysokości piątego piętra. Jego skutkiem jest rozległy uraz kręgosłupa. Dzisiaj Adam porusza się na wózku inwalidzkim, ale jego marzeniem jest móc znów poruszać się samodzielnie. Zebrane środki chciałby przeznaczyć na rehabilitację i sprzęt ortopedyczny.

Zbiórkę na rehabilitację Adama prowadzi Fundacja AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym.
KRS 0000270809, cel szczegółowy: KOWAL 4068

 

Saperzy z Gliwic
„Do niekontrolowanego wybuchu doszło 8 października 2019 roku. Wówczas na zgłoszenie o znalezionych niewybuchach w okolicach Kuźni Raciborskiej odpowiedział 29 patrol rozminowania, w składzie którego pracowało sześciu doświadczonych saperów z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. Żołnierze podjęli się usunięcia znalezionych materiałów, ale w trakcie ich prac doszło do eksplozji. W wyniku wybuchu zginęło trzech żołnierzy, a trzech zostało rannych.”

Dwóch najciężej rannych spośród nich wciąż potrzebuje pomocy w leczeniu i rehabilitacji. U jednego z nich prawdopodobnie trzeba będzie zastosować eksperymentalne leczenie okulistyczne, a obu czekają niezbędne i kosztowne operacje plastyczne.

Zbiórkę na rzecz saperów z Gliwic prowadzi Caritas Wojskowa KRS 0000353139, cel szczegółowy: „Saperzy z Gliwic”.

 

Możecie też pomóc małym wojownikom

Nadia

Córeczka byłego żołnierza Jednostki Wojskowej Formoza – dowódcy pierwszego zespołu bojowego. Dziewczynka cierpi na wrodzoną chorobę – dystrofię mięśniową. Mimo że porusza się na wózku, jest bardzo ciekawa świata – interesuje się przyrodą, ekologią i kocha zwierzęta. Obecnie uczestniczy w eksperymentalnym programie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Zbiórkę prowadzi Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
KRS 0000037904, cel szczegółowy: 2827 Nadia Kowalewska

 

Bruno

Syn żołnierza Jednostki Wojskowej Formoza. Po urodzeniu zdiagnozowano u niego rozszczep kręgosłupa na odcinku lędźwiowo-krzyżowym, wodogłowie, niedowład nóżek i jedną stopę ułożoną w pozycji końsko-szpotawej. Dziś Bruno ma pięć lat i spore szansę na to, aby stać się samodzielnym. Aby było to możliwe, konieczna jest kosztowna i czasochłonna rehabilitacja.

Zbiórkę prowadzi Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
KRS 0000037904, cel szczegółowy: 24444 Streng Bruno

Bruno Streng

 

Zosia

Córeczka żołnierza wojsk specjalnych, urodziła się z zespołem wad ośrodkowego układu nerwowego – wodogłowiem i agenezją ciała modzelowatego. Kiedy miała siedem miesięcy, przeszła operację wstawienia zastawki komorowo-otrzewnej. Teraz dziewczynka potrzebuje intensywnej rehabilitacji.

Zbiórkę prowadzi Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.
KRS: 0000186434, cel szczegółowy: 639/S Zofia Seroka

 

Inne organizacje

Możecie też zainteresować się organizacjami z poniższej listy, choć dla nas wybór już teraz jest bardzo trudny. Jeśli możecie finansowo wspierać regularnie, a nie tylko raz do roku to gorąco do tego zachęcamy. Najważniejsze, że NIE ZOSTAWIAMY SWOICH.

Inne organizacje pożytku publicznego, które polecamy Waszej uwadze, a którym możecie przekazać swój 1 procent:

Fundacja generał Elżbiety Zawadzkiej KRS 0000041692

Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego – https://fundacja-ppp.pl/

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – KRS 0000113420

Fundacja im. Wojskowej Akademii Medycznej – KRS 0000024460

Fundacja BOR – http://www.fundacjabor.pl/

Caritas Wojskowa – http://caritas.ordynariat.pl/o-nas/

Fundacja Policja – KRS 0000101309

Powyższe zestawienie, zwłaszcza w części o żołnierzach i „małych wojownikach” czerpie pełnymi garściami z zestawienia „Przekaż 1 procent dla potrzebujących” Magdaleny Miernickiej, które pojawiło się w 2018 roku na łamach Polski Zbrojnej. – http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/24957?t=Przekaz-1-dla-potrzebujacych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *